SEO

SEO Nedir? SEO Ne İşe Yarar?

SEO Nedir? SEO Ne İşe Yarar?

Seo nedir? Seo ne işe yarar? Günümüz dünyasında dijital platformların çok fazla olduğundan söz etmek mümkündür. Dijital içerik üretimi kapsamında yer alan web sitelerinin de trafiğinin yükseltilmesi o sitenin uzun vadedeki hedeflerini gerçekleştirmesi açısından son derece önemlidir. Bir web sitesinin trafiği nasıl yükseltilir? Trafiği ve etkileşimi artıracak en önemli kavramlardan biri de SEO kavramıdır. Peki SEO nedir? SEO ne için önemlidir? Ve nasıl uygulanır? Tüm bu soruların cevabını arayacağımız yazımızın içerisinde SEO kavramından ve SEO kavramının öneminden bahsedeceğiz.

Site sahiplerinin ana hedefi arama motorlarında daha iyi bir noktaya gelebilmektir. Ancak internet kullanımının bir hayli arttığı günümüzde, doğal olarak var olan siteler arasındaki rekabet de bir hayli artmıştır. İyi bir noktaya ulaşma hedefi çoğu sektör için bir hayli zor olabilmektedir. Bu zorluğu daha düşük seviyelere indirebilmek adına çeşitli girişimlerde bulunulabilir. Daha fazla tıklanmaya sahip olarak rakiplerini sıralama açısından geçmek ve her açıdan ön planda olmak adına pek çok adım atılabilir. Google, siteleri belirli kriterleri dikkate alarak sıralar. Kriterleri Google’a uygun olan siteler daha üst sıralarda olur.

SEO Neden Önemlidir?

SEO önemlidir. Bunun ana nedeni, web sitenizi hem kullanıcılar hem de arama motorları için daha kullanışlı hale getirmesidir. SEO, arama motorlarının her sitenin neyle ilgili olduğunu ve kullanıcılar için yararlı olup olmadığını anlamasına yardımcı olur. Bu, kullanıcıların sizi sayfanızla alakalı web aramalarında bulabileceği anlamına gelir. Bir site her açıdan kullanıcı odaklı olmalıdır. Anahtar kelime ve başlık dağılımlarına en iyi şekilde dikkat edilmelidir. Alan adı otoritesi de sıralamanın belirlenmesi adına son derece önemli bir unsurdur.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

İşlevleri iki ana terime ayrılır. İzleme, arama motoru web sitenizi bağlantılar aracılığıyla taradığında, sunucularına sağladıkları verileri toplamak için bir bağlantıdan diğerine geçer. Bu nedenle optimum yükleme süresine sahip olmak ve içeriğinizin güncellenmesi çok önemlidir. Dizin oluşturma, sayfa zaten izlendiğinde ve bilgiler toplandığında gelir. Sayfa, içeriğine, yetkisine ve alaka düzeyine göre sıralanır. Böylelikle arama motoru farklı sorgular ile en uygun sonuçları gösterebilecektir. Mevcut arama motorlarının içeriğin kalitesine ve yayın tarihi, multimedya içeriği, mikro biçimler gibi hususlarda daha fazla öncelik verdiğini belirtmek önemlidir.

SEO Nedir?

SEO, bir diğer ismiyle arama motoru optimizasyonu ile hedeflenen en temel unsurdur. Bu unsur ile web siteleri daha iyi yerlere gelebilir. Nitekim arama motorunda web sitelerinin daha yukarılarda, özellikle de ilk sayfada, ilk sıralarda olmasını sağlamak amacıyla SEO uygulamaları gerçekleştirilir. Web sitelerinin arama motoru kriterlerine göre SEO desteğinden yararlanması önemli bir konu. İnternet sitelerinde trafik çok daha fazla olmakla birlikte reklam gelirleri de bu doğrultuda artış gösterir.

Web sitesi sahipleri genel sitelerinin alt sıralarda olmasına yönelik bir çözüm ararken ya da sitelerinin gelişimine katkı sağlamak isterken SEO kelimesi ile karşı karşıya kalıyor. SEO nedir? Sorusunun en kısa cevabı, sitenizi arama motorlarına en uygun hale getirmektir. Bunu tam anlamıyla yapamasanız dahi, büyük ölçüde yapmanızın bile sizlere çok sayıda faydası olabilir. Bu konuda net bir bilgi birikimi olmayan kişiler ise, firmamız veya çeşitli SEO firmaları aracılığıyla profesyonel destek alabilmektedir.

SEO, sadece arama motorlarında iyi bir noktaya gelebilmek adına yoğun anahtar kelime kullanımı değildir. Bazı site sahipleri gerek iç, gerekse dış SEO çalışmalarında illegal yöntem kullanımına başvurmaktadır. Bu durum rakip bir site sahibi aracılığıyla Google’a bildirilirse site ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Sıralama kaybı gibi durumlar bu cezalar arasında yer almaktadır. Arama motorlarının kurallarına uygun olarak kullanıcı odaklı olmanız, içeriklerinizi özgün olarak yazmanız, sitenizi güncel tutmanız son derece önemlidir.

SEO Ne İşe Yarar?

SEO ne işe yarıyor? Sorusu çok fazla sorulmaktadır. Kişisel ya da kurumsal web sitelerin bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştirdikleri de bilinmektedir. SEO genel anlamda web sitesinin otorite değerini artırmasını sağlayan, arama motorlarında web sitesinin daha üst sıralarda olmasını sağlayan en önemli kavramlardan biridir. Reklam ya da sponsor olmadan trafiğin yükseltilmesine organik trafik adı verilmektedir.

SEO Nedir? SEO Ne İşe Yarar?

SEO çalışmaları ile arama motorlarında üst sıralarda tutunan web sitelerine doğal organik trafik sağlanmakta. Bu durum sitenin değerinin artmasına yardımcı olur. Arama motoru optimizasyonu web sitelerinizin daha üst sıralarda olmasını sağlayan önemli bir kriterdir. Sektörünüzdeki kazancınızın artmasına ciddi anlamda katkı sağlar.

SEO yaparken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de iç ve dış SEO kavramıdır. Nitekim web siteleri kendi aralarında çeşitlere ayrılmaktadır. Bilgi vermek amaçlı blog siteler de alışveriş amaçlı e-ticaret siteleri de bu çeşitlere örnek teşkil eder. Günümüzde yüzlerce blog sitesi ve e-ticaret sitesi mevcuttur. Bu sitelerin daha fazla organik trafik alması ve neticesinde ziyaretçi sayılarının artırılarak web sitenin görünürlüğü, otoritesinin de artması uzun vadedeki hedeflerin çok daha kısa süre içerisinde gerçekleşmesini de sağlayacaktır.

SEO Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin değerinin artırılması için SEO kavramının öneminin çok büyük olduğundan bahsettik. Peki SEO nasıl yapılır? SEO yaparken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Optimizasyon için hangi adımların uygulanması web sitelerinin arama motorlarında daha yukarılara çıkmasını sağlamaktadır? 

Arama motoru optimizasyonu yaparken birçok farklı kritere dikkat edilmesi gerekmektedir. Nitekim bahsettiğimiz üzere iç seo ve dış seo kavramları SEO’nun daha kapsamlı biçimde yapılması adına önemli etkenler oluşturmaktadır. Buna göre SEO yaparken ilk adımın anahtar kelime tercihi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Blog sitelerinde ya da alışveriş sitelerinde hedef konunun belirlenmesiyle birlikte internette, arama motorlarında en çok aranan kelimelerin tespit edilmesi ilk aşamayı oluşturmalıdır. Bu anahtar kelimelerin seçilmesiyle birlikte SEO çalışmaları bu kelimeler üzerinden gerçekleştirilebilmekte.

Anahtar Kelime Dağılımları ve Başlıkların Önemi

Seo çalışmaları esnasında anahtar kelime dağılımları ve başlıkların önemi son derece büyüktür. Anahtar kelimenin yazı içerisine homojen biçimde dağıtılmasıyla da anahtar kelimeyle birlikte yazılar desteklenir. Anahtar kelimelerin seçilmesinin ardından başlık yapısı da yazılar için bir iskelet görevi görmektedir. H1, H2 biçiminde sıralanan başlıklar H6’ya kadar devam etmektedir. Ana başlık H1, alt başlık H2 veH2’ye ait alt başlıkların da H3, H4 şeklinde sıralanması başlık hiyerarşisinin doğru biçimde olmasını da sağlayacaktır. Konu ile ilgili olarak seo uyumlu makale nasıl olmalıdır? Yazımızda da ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Dağılımları ve Başlıkların Önemi

Bazı site sahipleri, ilgili sayfalarında hiç bir anahtar kelime kullanmamaktadır. Anahtar kelimeler, arama motorlarına sayfanın konusunu büyük ölçüde iletmektedir. Anahtar kelime kullanımı ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. İdeal kullanım ile ilgili detaylara az önce bağlantısını bırakmış olduğumuz, seo uyumlu makale nasıl olmalıdır? yazımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Site İçi Seo Nedir?

Site içi seo, bir site içeriğinde gerekli tüm düzenlemelerin en iyi şekilde yapılarak, sitenin arama motorlarına en uygun hale getirilmesine verilen isimdir. Sitenin arama motorlarında görülecek açıklaması, başlığı ve anahtar kelimeleri genel olarak site içi seo konusunda en önemli unsurlar arasında yer almakta.

Site içi seo konusunda sayfa başlığı, açıklaması ve anahtar kelimeleri dışında dikkat edilmesi gereken onlarca farklı kriter mevcuttur. Kullanılan temada hata olmaması, mobil uyumluluk gibi faktörler son derece önemlidir. En önemlisi de sitenizde kullanacağınız içeriklerin kopya olmaması gerekir. Google, kopya içeriklere karşı çeşitli yaptırımlar, cezalar uygulayabilmektedir.

Dış Seo Nedir?

Dış seo çalışmaları, sitenizin kalitesinin daha da artmasına yardımcı olur. Artan bu kaliteliyle Google gözünde siteniz daha kaliteli hal alır. Ve çalışma yapılan kelimelerde daha üst sıralara gelebilirsiniz. Tabi bu konunun çok sayıda irili ufaklı ayrıntısı bulunmaktadır. Dış seo, backlink çalışmaları olarak bilinmektedir. Bu konuya yönelik net bir bilgi sahibi değilseniz eğer backlink nedir? Yazımız ile daha kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte backlink işlemleri de web sitelerinin beslenmesi için önemli işlemlerin başında gelmektedir. İç SEO kısmındaki backlink ilgili anahtar kelimeye uygun başka bir yazıya olan link çıkışıdır. Dış SEO tarafındaki backlink, yine ilgili anahtar kelimeye uygun başka bir internet sitesinin adresine çıkılan linktir. Backlink ile bir anlamda web sitesinin dış referans ağı oluşur. Backlink çalışmalarının sistematik olarak bir araya gelmesi ile ise backlink paketleri oluşmaktadır.

Anahtar kelime tercihi, anahtar kelimelerin dağıtımı, backlink ayarları, doğru başlık hiyerarşisinin oluşturulmasının önemi büyüktür. Bu işlemler, SEO yapılandırması için gerekli olan tüm işlemleri kapsamaktadır. Aynı zamanda SEO ayarları tam teşekküllü olmaktadır. Zamanla siteniz üst sıralara gelemese dahi, sabrınızı yitirmemeniz gerekir. Bu kavramın en iyi biçimde araştırılması ve uygulanması gerekir.

SEO Kazanç Arttırır Mı?

Özellikle ürün ve hizmet satış sitelerinin kolay bir şekilde bulunabiliyor olması son derece önemli. Bu sitelerin pek çok çoğu belli başlı kurallara dikkat etmediği için alt sıralarda yer almakta. Sektördeki pastanın büyük bir çoğunluğunu ise ilk sayfada yer alan rakipler almakta.

Siteniz içeriğinde var olan hataların giderilmesi, iç ve dış SEO çalışmalarınızın sistematik bir şekilde yürütülmesi sonucunda siteniz daha kolay bulunabilir. Bu durum elbette kazancınızın artmasına yardımcı olacaktır. Şayet geçmişe oranla daha iyi yerlere gelmek istiyorsanız profesyonel SEO hizmetlerimiz için iletişime geçebilirsiniz.

SEO nedir? SEO ne işe yarar? Sorularına yönelik olarak sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Değerli görüşlerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim