SEO

Site Hiti Nasıl Artar? Ziyaretçi Sayısı Arttırma

Site Hiti Nasıl Artar? Ziyaretçi Sayısı Arttırma

Site hiti nasıl artar? Web site ziyaretçi sayısı arttırma nasıl yapılır? Web site sahipleri bu sorulara günümüzde sıkça cevap arıyor. Bir umutla web sitesi açıp aylar geçmesine rağmen olumlu sonuçlar alamayan çokça web sitesi sahibi bulmak mümkün. Daha büyük kitlelere erişebilmek için yapılan yanlış uygulamaları bir kenara bırakıp, yazının devamında sıralanan site hiti arttırma yöntemlerini uygulamak gerek.

Site Hiti Nasıl Artar?

Aşağıda sıralanan yöntemler ile web sitesinin hitini kısa ve uzun vadede arttırmak mümkün. Yöntemler direkt veya dolaylı yoldan etki gösterecektir. Her biri ayrı bir soruna cevap verdiği için, yanıt süreleri de buna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Gelin birlikte site hiti nasıl artar? Sorusunun cevaplarına madde madde bakalım.

1. Kullanıcı Odaklı Web Sitesi

Tüm endişelerinizi bir kenara bırakın ve web sitenizin insanlara hangi faydayı sağladığını gözden geçirin. Eğer iddia ettiğiniz faydayı sağlayamadan sadece hit/trafik derdine düşmüşseniz yanlış yoldasınız demektir. Bir bakkala ekmek almaya gittiğinizde ekmek olmadığını gördüğünüz zaman o bakkaldan geri dönersiniz. Bakkalın bu hizmeti sunmadığını farkettiğinizde o bakkala ekmek almak için bir daha uğramasınız.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar da, örnekteki gibi siteden yeterince faydalanamazlarsa siteyi terk edeceklerdir. Buradan açıkça anlaşılıyor ki, web site hiti arttırma temelinde hit odaklı değil, kullanıcı odaklı bir web sitesi oluşturmak yatıyor.

2. Düzgün Bir Tasarım

Web sitesinin işlevini yerine getirmesi önemli olduğu kadar, kullanıcı memnuniyeti için düzgün ve göze hoş gelen bir tasarım şart. Düzgün ve göze hoş gelen tasarım, bol renk ve görsel ögeler kullanmak demek değildir. Mümkün olduğunca anlaşılır, düzenli ve sade bir tasarımınız olmalı. Çünkü göze güzel geldiği düşünülen tasarımların çoğu kullanıcının işini zorlaştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Tasarım yaparken de kullanıcı faydasını mutlaka göz önünde bulundurun.

Site Hiti Nasıl Artar? Ziyaretçi Sayısı Arttırma

Artık web tasarımlarını sadece HTML/CSS/JS ile ortaya koymak mümkün. Bu nedenle eski olan Flash vb. yapılardan uzak durun. Eğer tasarım konusunda bir türlü başarıya ulaşamıyorum diyorsanız, uzman tasarımcıların geliştirdiği arayüzlerden esinlenerek yeni bir tasarım yapabilirsiniz. Onu yapmakta bana göre değil diyorsanız, işinin ehli web geliştiricilerine yeni tasarım yaptırabilirsiniz veya ücretli/ücretsiz hazır tasarım kullanabilirsiniz.

Tasarım değişikliği ziyaretçi sayısı arttırma konusunda uzun vadede fayda sağlayabilir. Kısa vadede ise geçici olarak bazı zararlarını görebilirsiniz. Tasarım değişikliğinde site kodlarında da değişiklik olacağı için arama motorları sitenizi kararsız bir yapıda bulacağı için sıralama kaybı yaşayabilirsiniz. Eğer yolun başındaysanız tasarım değişikliğini hemen yapın. Web siteniz zaten belirli bir seviyeye geldiyse daha hassas olmalı ve köklü tasarım değişikliklerinden kaçınmalısınız. Tasarım değişikliğini zamana yayarak küçük parçalar halinde gerçekleştirebilirsiniz.

3. Hızlı Web Sitesi

Yavaş web sitesi, eşittir ziyaretçi kaybı demektir. Ziyaretçi bir arama yaptığında önünde çok sayıda aynı faydayı sağlayan web siteleri olduğu için olumsuz bir durumda hemen diğer web sitesine geçiş yapmaktadır. Siteye girdikten sonra hemen çıkış yapan kullanıcı kaybedildiği gibi farklı ziyaretçilerin gelmesinin önünde de bir engeldir. Çünkü siteyi hemen terk eden ziyaretçiler sıralama kaybı olarak geri dönebilmektedir. Sıralama kaybı da site trafiğinin azalması demektir.

Hit arttırma konusunda site hızı da en temel başlıklardan biridir. Site hızı arttırma yöntemleri detaylıca ele alınması gereken bir konu olduğu için bu yazıda yer verilmemiştir.

4. Mobil Uyumlu Web Sitesi

Akıllı telefon ve diğer mobil cihazları kullanan insanların sayısı, masaüstü bilgisayar kullanan insan sayısından fazla halde geldi. Bu nedenle web sitelerini sadece bilgisayarlara göre tasarlamak son derece yanlış bir uygulama olacaktır. Çünkü mobil uyumlu olmayan bir web sitesini ziyaret eden birisi, web sitesini kullanmakta güçlük çekecektir ve bu durum siteyi terk etme sebebi olacaktır. İstisnalar dışında mobil kullanıcıların masaüstü görünümüne sahip bir web sitesini kullanmaya devam etmediği bilinen bir gerçektir.

Ziyaretçi kaybı yaşamamak ve kazanılan ziyaretçiyi geri kaybetmemek için mobil uyumlu bir web sitesi inşa edin. Mobil uyumlu web sitesi hazırlamak için “responsive” tekniğinden yararlanmak size hız kazandıracaktır. Tıpkı tasarım değişikliğinde olduğu gibi mobil tasarımda da köklü değişiklikler yapacak olursanız, sıralama kaybı yaşayabilirsiniz. Tedbirli davranmanız iyi olacaktır.

5. Güncel Web Sitesi

Web sitenizi güncel tutmak arama motoru botlarının sitenizi sık taramasına sebep olur. Bu sayede sitenizde yeni içerik yayınladığınızda sıralamalarda ilk görünenlerden birisi de siz olabilirsiniz. Sitenizde devamlı yeni içerik yayınladığınızda bu ziyaretçilerin sitenizi takip etmesi için bir sebep olacaktır. Yeni ziyaretçiler önemli olduğu kadar, geri gelen ziyaretçilerde önemlidir. Her ikisi direkt ve dolaylı yoldan site hiti arttırma sürecine katkı sağlar. Ziyaretçi sayınız arttığında ve geri gelen ziyaretçileriniz arttığında sıralamalarınız yükselebilir. Yani yeniden ziyaretçi kazanabilme imkanı oluşur.

Sitenizi güncel tutarak hit arttırınız

6. SEO ile Site Hiti Nasıl Artar?

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, tıklanma sayısını arttırmanın anahtarlarından biridir. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için yapılan çalışmalar bütününe SEO denmektedir. SEO çalışmalarını öğrenip kendiniz yapabileceğiniz gibi bu işi uzmanına da bırakabilirsiniz. SEO kendi içinde iç seo ve dış seo olarak ikiye ayrılmaktadır. İç SEO web sitesinin kod yapısının ve içeriğinin optimize edilmesidir. Dış SEO ise backlink, tanıtım vb. çalışmalarla sitenin dışarıdan desteklenmesiyle uygulanan SEO çalışmalarıdır.

Vaktiniz yoksa ve yaptığınız onca çalışmayı riske atmak istemiyorsanız bu işi ehline vermelisiniz. Çünkü SEO çalışmaları kısa vadeli çalışmalar değildir. En kısa 3 ay içerisinde SEO çalışmalarının karşılığı alınabilir. Dolayısıyla bir hata yaptığınızda da doğru olan bir şey yaptığınızda da 3 ay sonra sonucunu görmek acemiler için olumsuz bir durumdur. Ben bunun üstesinden gelebilirim, zamanım ve sitemi bu sürede ayakta tutacak kadar bütçem var diyorsanız SEO nedir’i öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Uzmanlarla çalışmakta bütçe gerektirse de, risk kesinlikle daha az olacaktır. Ancak web sitesi tıklanma sayısı arttırma hayaliyle abartılı vaadler sunan sözde uzmanlardan hizmet almayın. Bu tarz kişiler ellerinde böyle bir imkan olmadığı halde insanlara 1. sıra garantisi verirler. Bazende 1 ay içinde gibi net süreler belirterek insanlara hizmet satmaya çalışırlar. Halbuki gayeleri hileli yöntemlerle web sitelerini kısa sürede olsa yukarı taşımak, insanların parasını almaktır. Kısa süreliğine bir web sitesini 1. sıraya çıkartmaları mümkündür. Ancak hile yapıldığı için çöküş kaçınılmazdır.

Google, en iyi arama motorudur. Bu yüzden Google kurallarına uygun hareket etmenizi tavsiye ederiz.

7. Sosyal Medya Kullanımı

Web sitesine tek başına SEO ile ziyaretçi çekmek yeterli olmayabilir. Sosyal medya ve diğer alternatiflerden de yararlanmak gerekir. Çünkü SEO sosyal medyaya, sosyal medya ise SEO’ya katkı sağlar. Web sitenizi bir marka gibi düşünüp sosyal medya hesaplarını açmalı, güncel içerik üretmelisiniz. Site hiti arttırma için sosyal medyayı doğru kullanmayı ve doğru sosyal medya platformlarında bulunmayı öğrenin.

Satış odaklı bir web siteniz olduğunu düşünelim. SEO çalışması yaptınız fakat kısa vadede sonuç alamadığınız için satışlarınız çok düşük olacaktır. Sosyal medyadan marka ve tanıtım çalışmalarıyla daha kısa vadede sonuç alarak satış oranlarınızın artmasına sebep olabilirsiniz. Elbette sosyal medyada büyük bir kitleniz yoksa tanıtım için bir bütçe ayırmalısınız. Düzenli olarak tanıtım yaparsanız bir süre sonra takipçi kitlesi edinmeye başlarsınız. Reklam için büyük bütçeler ayırmanız şart değildir. Günlük olarak düzenli ama az bütçe ayırmanız daha faydalı olacaktır. Bu sayede internet ortamında devamlı görünür kalabilirsiniz. Çok kullanıcıya birkaç sefer görünmektense, az kullanıcıya devamlı görünmek daha etkilidir.

Kullanıcıların boş bir sayfayı takip etmeyeceğini unutmayın. Mutlaka takip edilmeye ve beğenilmeye değer bir sayfa oluşturun. Sadece satış amaçlı gönderiler paylaşmayın. İnsanlara ürün/hizmet ile alakalı olan ama satış odaklı olmayan konulardan da bahsedin.

8. Ücretli Reklam Faaliyetleri

Ücretli reklam faaliyeti site hiti arttırma için en kısa ve etkili yoldur. Ancak bunun için doğal olarak bir bütçe ayırmanız gerekir. Devamlı olarak reklama para ayırmak bir süre sonra sizi zarara sokabilir veya kar oranınızı ciddi manada düşürebilir. Ayrıca ücretli reklamlar her kategorideki web sitesi için uygun değildir. Bir blog siteniz varsa ücretsiz SEO çalışması yapıp sonucunu beklemek daha mantıklıdır. Satış yapacaksanız bekleyecek çok zamanınız olmadığı için ücretli reklamlar gereklidir. Ücretli reklam vereceğiniz kitleyi iyi hedeflemelisiniz. Ev aletleri satarken, otomobille ilgilenen kullanıcıları hedeflememelisiniz. Ev aletleri için kadınlara ve kadınların ilgilendikleri konulara göre hedef kitle belirlemelisiniz. Aksi takdirde reklamınız doğru kişilere gösterilmeyeceği için geri dönüş oranı çok düşük olacaktır.

9. Hediye Dağıtarak Kitle Edinme

Sosyal medya ve siteniz üzerinden hediye dağıtarak kullanıcı memnuniyetini arttırabilirsiniz. Bu sayede takipçi ve takipçilerinizin tavsiyesi ile yeni ziyaretçiler edinebilirsiniz. Çok büyük hediyeler dağıtmanızı kimse beklemez. Dağıtacağınız hediyenin insanların faydasına olması yeterli olacaktır.

Hediye dağıtırken klasikleşmiş olan şu yöntemleri izleyebilirsiniz; “1 alana 1 bedava” veya “1 alana yanında şu ürün hediyemizdir” gibi.

10. Mutlaka Bir Blogunuz Olsun

Siteniz satış odaklı veya devamlı içerik giremediğiniz bir web sitesi ise güncel tutmakta zorluk çekebilirsiniz. Herhangi bir kategorideki web sitesini güncel tutmak için blog yazmak en iyi çözüm denebilir. Blog yazmak deyince her konuda içerik üreten bir blog sitesi aklınıza gelmesin. Web sitenize blog bölümü açarak, sektör veya kategorinizle alakalı bilgi verici içerikler üreterek güncelliğinizi koruyabilirsiniz.

Site Hiti Nasıl Artar? Web Site Ziyaretçi Sayısı Arttırma

Blog ile sadece güncelliğinizi korumuş olmazsınız. SEO ve kullanıcı odaklı içerikler üreterek normalde web sitenize aldığınız hitten daha fazlasını blog bölümünde alabilirsiniz. Hit arttırma için blog tutmayı küçümsemeyin ve ihmal etmeyin. Çünkü blog aracılığıyla isterseniz müşteri de kazanabilirsiniz. Örneğin elmanın faydaları adlı bir makaleyi okuyan ziyaretçiye basit birkaç tanıtım cümlesiyle doğal elma satabilirsiniz. Bu örneği kendi sektörünüze uyarlayın ve blogunuzu hem hit hem de maddi kazanç kaynağı haline getirin.

Eğer blog yazabilecek beceriyi kendinizde göremiyorsanız freelance olarak veya bünyenizde makale yazarı çalıştırarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

11. Youtube Kanalı ile Site Hiti Arttırma

Arama motorları sıralamasında yükselmek zaman alan bir süreç. Bu zamanınız yoksa mecburen reklam ile daha hızlı trafik elde etme yoluna gideceksinizdir. Aslında üçüncü bir yol daha var. Youtube kanalı açarak daha az rekabet ile daha yüksek hitler elde edebilirsiniz. Youtube da tıpkı diğer arama motorları gibi insanlara ulaşmak için kullanılabilecek bir mecradır. Site hiti arttırma için bir youtube kanalı açın ve kategorinizle alakalı faydalı içerikler üretin. Tabi ki yaptığınız videoları paylaşırken başlık, açıklama ve etiket gibi unsurlarda SEO’yu unutmayın. Bu sayede daha az emek harcayarak daha fazla insana ulaşabilir ve bu sayede insanları web sitenize yönlendirebilirsiniz.

Site hiti arttırma için insanlara ulaşmanın birden fazla yolu var. Bunlar arasında diğerlerine oranla daha kalıcı olan SEO çalışmalarıdır. Ardından kesinlikle SEO ile bağlantılı olan blog açma, sosyal medya sayfaları ve özellikle youtube kanalı açma fikrini gözden geçirin. Bu yollara gereken önem verilir ve gereken çaba gösterilirse ciddi hit artışı ve kazanç sağlanabilir. Ancak özensiz ve yanlış uygulamalarla bu yöntemleri devam ettirirseniz, sitenizin hiti artacağı yerde daha da düşecektir. Bu nedenle doğruluğundan emin olmadığınız adımları uygulamayın. Yöntemleri uygulamakta zorlanıyorsanız mutlaka SEO ve sosyal medya konularında uzman birisinden destek alın.

11. Backlink İle Site Hiti Nasıl Artar?

Backlink, site bağlantınızın herhangi bir sayfada olmasına verilen isimdir. Google veya diğer sitelere ait örümceklerin bağlantınızı taramasıyla siteniz daha güçlü bir hale gelir. Bu da doğal olarak sitenizin hitini arttırır. Sistematik bir şekilde backlink çalışmalarının bir araya gelmesiyle backlink paketleri oluşur. Firmamız bu konuda profesyonel olarak hizmet veriyor. İletişime geçerek güvenle hizmet alabilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim