SEO

Seo Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?

Seo uyumlu makale nasıl olmalıdır?

Seo uyumlu makale nasıl olmalıdır? Seo uyumlu makale, bir makalenin arama motorlarına göre şekillendirilmesidir. Ve en iyi şekilde düzenlenmesidir. Fakat burada yapılan bazı hatalar var. Yapılan hatalar makalelerin seo uyumlu olmasını sağlayabilir. Ve arama motorlarını yanıltabilir. İllegal yöntemler kullanılarak bir makale seo uyumlu hale getirilmemelidir. Yazım esnasında son derece dikkatli olunmalıdır. Kopya içerik kullanılmamalıdır.

Günümüzde çok sayıda site sahibi, makale giderlerini kısabilmek adına büyük ölçüde kopya içerik kullanabilmektedir. Bazı kişiler bunu bilinçli yapsa da, bazı kişiler de bu durumun kendilerine zarar vermeyeceğini düşünür. Kopya içerik kullanımına devam eder.. Makalelerinizin veya yazılarınızın büyük bir kısmının kopya olması sizlere çok sayıda zarar verebilir. Anlık olarak sıralama kayıpları yaşayabilirsiniz. Google tarafından çeşitli yaptırımlara tabi tutulabilirsiniz. Gelin birlikte seo uyumlu makale nasıl olmalıdır? Sorusunun cevabına birlikte bakalım.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?

Arama motorları artık yapay zeka ile çalıştıklarından dolayı sizlerin yazmış olduğunuz makalelerin bilgi verici olup olmadığını bir çok analiz ile tespit etmektedir. Bu yüzden öncelikle makalelerinizi abartılı bir şekilde anahtar kelimeler ile doldurmamalısınız. Bunun yerine hem bilgi verici hem de arama motorlarına sinyal gönderecek şekilde hazırlanmalıdır.

Makale siz mi yazıyorsunuz? Veya başkasına mı yazdırıyorsunuz? Özellikle anahtar kelime takıntısını bir kenara bırakmalısınız. Çünkü anahtar kelimelerin abartılı kullanımı makalelerin okunabilirlik düzeyini düşürmektedir. Anlamsal bütünlüğün bozulmasına neden olabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse anahtar kelimenizin online ayakkabı al olduğunu varsayalım. Bu kelimeyi hangi kelime içerisinde geçirirseniz geçirin, muhakkak anlam bozukluğu olacaktır. Bu yüzden arama motoru örümceklerinin site içerisinde ki kod ve yazıları taradığını düşünerek farklı kelime takları kullanarak kelimelerinizi geçirebilirsiniz. Buna örnek vermek gerekirse online ayakkabı alırken nelere dikkat etmelisiniz? Gibi bir cümleden geçen alırken kelimesini arama motorları online ayakkabı al sorgusunda da çıkarmaktadır. Bu yüzden kesinlikle kelimelerimizi bozmadan cümleler kurmalıyız. Ve sadece arama motorlarına değil kullanıcı odaklı da makale yazmak için çaba göstermeliyiz.

Anahtar Kelime Kullanımı Zenginleştirmeliyiz

Bunun için kullanabileceğiniz bir çok online araç mevcuttur. Bunların ücretsiz versiyonların da ise Google Ads, keywordtool.io, answerthepublic.com gibi siteler oldukça işinize yarayacaktır. Bu sitelerde yazacağınız makalenin anahtar kelimesini yazarsanız birçok farklı varyasyonunu göreceksiniz. Bunlar ile makaleleriniz daha anlamlı olacak hem de daha fazla hite sahip olacaksınız. Bu sitelerin bir avantajı ise sadece anahtar kelime aramalarını değil, o kelimeler ile ilgili insanların sorularını sizlere sunmaktadır.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?
Seo Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?

Örnek olarak anahtar kelimenizin online ayakkabı al olduğunu varsayalım. Buraya bu kelimeyi girdiğiniz de insanların ne gibi sorular sorduğunu göreceksiniz. Bu şekilde soru cevap ile makaleniz daha bir anlam kazanacağı gibi aynı makale içerisinde devamlı kelime tekrarı yapmamış olacaksınız.

Görseller İçeriğinizi Zenginleştirecektir

Makalelerinizde görsel kullanmanız hem arama motorları için ideal bir seçim hem de ziyaretçilerinize tek bir görsel ile birçok şeyi anlatabilirsiniz. Makalelere uygun görsel seçimi oldukça önemlidir. Eğer ayakkabı modelleri diye yazmış olduğunuz makale de tek bir görsel var ise birçok ziyaretçi hızlıca çıkış yapacaktır. Çünkü o ziyaretçilerin niyeti ayakkabı modellerini görmektir. Bu yüzden makalenizi kaliteli yazdığınız gibi birçok resim ve video ile de zenginleştirirseniz bu ziyaretçilerin sitenizde kalma süresini etkileyecektir.

Makalelerinizde İç Linklemeye Özen Gösteriniz

Seo uyumlu makale nasıl yazılır? Sorusuna verilebilecek cevaplardan bir tanesi de makale yazarken iç linkleme yapmaktır. Özellikle wordpress site kullanıcıları kullandıkları eklentiler de görmüşlerdir, iç linkleme yapmadığınız da sorun olarak görünmektedir. Bu yüzden en az 3-4 farklı bağlantıya link vermeniz sağlıklı olacaktır. Özellikle bunu kategorilere ve konuyla alakalı içeriklere vermeniz hem eski konuların tekrar index almasını hızlandırır hem de o sayfaları daha güçlü hale getirir. Ve ayrıca kullanıcılarınızın sitenizde geçirdiği vaktin artmasına da bu durumun katkısı olacaktır.

Kolay İçerikler Oluşturunuz

İçerik yazarken listeli yazmak, sorulara cevap vermek gibi unsurlar önemlidir. Bu durum artık arama motorları için oldukça etkili bir geri dönüşümdür. Bugün birçoğunuz farklı kelimeler de arama yaparken arama sonuçlarında çıkan sitelerin genellikle sorulara cevap verdiğini veya listeli olarak çıktığını görebilirsiniz. Bu tarz bir görünüm ile arama motorlarında çıkmak istiyor ve özellikle sıfır sıra denilen özellikten faydalanmak istiyorsanız muhakkak içeriklerinizi listeleme olarak yayınlamanız da fayda vardır ve bu kullanıcıların daha rahat okumalarına sebep olur.

Seo Uyumlu Makale Yazarken Bilgiyi Sona Saklamayın

Özellikle haber sitelerinin yaptığı en büyük sorunların başında ise asıl bilginin makaleyi boş içerikle doldurup sona saklamasıdır. Bu tarz sitelerin belli otoritesi olduğu için onlara karşı pek yaptırım olmasa da siz sitelerinizde kısa bir anlatımı olması gereken konuyu yüzlerce kelimelik oluşturup asıl bilgiyi sona atmayın.

Makalenizin 2. Paragrafında gerçek bilgiye yer verebilirsiniz. Sonrasında ise verilen bilgiyi zenginleştirirseniz insanlar da okuma hevesi artacağı gibi sitenizde kalma süresini de uzatacaktır. Aksi halde girişte alakasız bir içerik gördüğünde bu benim aradığım değil deyip çıkmak isteyecektir.

Başlıklarınız da Merak Uyandırın

Başlıklarınız hem özgün hem de etkileyici olursa sitenizin daha fazla dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, En İyi Ayakkabı Modelleri bu başlık biraz daha basit kalıyor ve ilgi uyandırmıyor açıkçası. 2021’de Erkekleri Şık Gösteren 20 Ayakkabı Modeli. Şeklinde bir başlık açarsanız emin olun bu kullanıcılar da hem merak uyandıracak hem de daha fazla dikkatlerini çekecektir.

Eskiden seo uyumlu makale denince akla tek gelen bold, italic yapma gibi şeyler vardı. Evet, bu şimdide geçerli olan bir durumdur ama bunu çok abartmamak gerekiyor. 300 kelimelik bir makalede 2-4 arası anahtar kelime geçiyorsa bunun 2 tanesini kalın harfle yazmak yeterli bir durumdur. Ayrıca içerikler de muhakkak alt başlıklar olmalı ve bunları sırasına göre H2, H3 tagı eklemeliyiz.

Kullanacağınız Dili İyi Seçmelisiniz

Makaleler de dil kullanımı oldukça önemli ve etkili bir yöntemdir. Eğer kurumsal bir web sitesinde halk dili ile makale yazarsanız bu insanların yazınızı ve firmanızı çok ciddiye almamasına sebebiyet verecektir. Bu yüzden öncelikle hangi tür bir siteye yazıyorsa hedef kitleye göre bir dil seçimi yapmalı ve buna göre makale yazmaya başlanmalıdır.

Seo Uyumlu Makale Bize Ne Katacak?

Makale yazarken seo kurallarına uygun davranmanın sizlere çok sayıda faydası olacaktır. Doğru bir yazım teknikliği, doğru başlık kullanımı ile rakiplerinizden daha kolay bir şekilde daha üst sıralara gelebilirsiniz.

  • Ciddi bir anahtar kelime optimizasyonu ile yazılmış makaleler daha fazla ziyaretçi kazandırabilir.
  • Gerçek bilgiyi sunmanız vesilesi ile kalıcı bir ziyaretçi akışınız olabilir,
  • İnsanlar beğendikleri yazılar sosyal mecralar da paylaşabilir ve bu da sizlere katkı sağlayabilir.

Bu yüzden seo uyumlu makale yazarken önceliğimiz sadece arama motorları olmamalıdır. Odak noktamız ziyaretçilerimiz de olursa geri dönüşü daha ciddi projelere imza atabilirsiniz.

Seo uyumlu makale nasıl olmalıdır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Görüşlerinizi isterseniz yorum olarak belirtebilirsiniz. Ayrıca iç seo çalışmalarını desteklemek adına faydalı backlink paketleri önemi büyüktür. Çalışmalarımız daha üst sıralara gelmeniz konusunda sizlere katkı sağlayacaktır. Backlink çalışmalarımız ile ilgili detaylar için de iletişime geçebilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim