Backlink

Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Backlink sorgulama nasıl yapılır? Backlink, site sahipleri için son derece önem arz eden bir konu. Aranma hacmi günümüzdeki rekabete oranla kıyasladığımızda çok ama çok düşük olan kelimelerde iç SEO sayesinde başarı elde edilebilmekte. Bu kişilerin birihtimal backlink kavramıyla pek de ilişiği olmayabilmekte. Backlink sorgulama genel olarak kelimelerinin aranma hacmi belirli bir seviyenin üzerinde olan kişiler tarafından ihtiyaç duyulan bir konu. Bu sorgulamanın da aslında ana amaçlarından bir tanesi, rakipleri sorgulayarak acaba benden üsteki rakiplerim hangi girişimlerde bulundu da beni geçti? Sorusuna bir cevap bulmak.

Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelelim asıl sorumuza. Backlink sorgulama nasıl yapılır? Sorgulama işlemleri yurtdışında ve yurtiçinde aktif olarak hizmet veren siteler aracılığıyla yapılabiliyor. Bu sitelerin bir kısmı elde edilen backlinklerin büyük bir kısmını (tamamına yakınını) ya da sadece bir kısmını görebiliyor. Sorgulama sitelerinden bazıları ücretli olabiliyorken, bazıları da ücretsiz olarak hizmet veriyor. Ancak ücretsiz backlink sorgulama siteleri bulmak gerçekten de zor olabiliyor. Yazımızın devamında 1 adet kaliteli ücretsiz backlink sorgulama sitesini sizler için açıklayacağız.

MajesticSEO – Backlink Sorgulama

Ücretsiz Kullanım (Kısıtlı Analiz)

MajesticSEO piyasada en fazla rağbet gören backlink sorgulama araçlarından biridir. Majestic backlink sorgulama nasıl yapılır? Ücretsiz bir şekilde üye olup, anlaması basit ve kolay arayüzü ile istediğiniz sitenin backlink sorgulamasını gerçekleştirebiliyorsunuz.

MajesticSEO – Backlink Sorgulama – Ana Ekran

MajesticSEO - Backlink Sorgulama - Ana Ekrani

Resimde MajesticSEO’nun özet yani ana ekranını görmekteyiz. External Backlinks dışarıdan gelen backlinlerin toplam sayısı olurken, Referring Domains kaç farklı internet sitesinden geldiğidir. Referring IP ve Subnets ise bu sitelerden kaçının farklı IP’lerde ikamet ettiğidirCitation Flow ve Trust Flow ise sitenin ne kadar yaygın ve güvenilir olduğuyla ilgili MajesticSEO’nun kendi belirlediği bir indekstir. Bunun yanı sıra sitede indexlediği URL sayısını ve Majestic sıralamasında kaçıncı olduğunu göstermektedir.Buradan da gördüğünüz üzere SEOkolog için herhangi bir backlink çalışması yapılmamıştır. Backlink çalışmasının organik olması gerektiğine inanıyor ve şimdilik sadece faydalı içerik üretmeye yoğunlaşılıyor.

MajesticSEO – Backlink Sorgulama – Backlink Ekranı

MajesticSEO - Backlink Sorgulama - Backlinkler

Bu ekran ise MajesticSEO’nun backlinklere derinlemesine bakabildiğiniz Backlinks tabıdır. Ücretsiz sürümde sadece ilk 10 URL’yi göstermektedir. Ancak Site Explorer’dan alan adınızı verified ederseniz, o alan adı için raporların tam haline ulaşabiliyorsunuz. Sitesini verified etmek için yardım isteyenler bana ulaşabilir.

http://www.majesticseo.com/

Ahrefs – Backlink Sorgulama

Ücretsiz Kullanım (Kısıtlı Analiz/Günlük Limit)

Ahrefs backlink aracı bir diğer detaylı bir sorgulama yapan ve bu sorgulamayı iyi analiz edip kullanıcıya sunan bir site. Birçok SEO profesyonelin ilk tercihi olduğunu da söyleyebiliriz. MajesticSEO’dan farkı olarak backlink sorgulamanız için belirli bir günlük limit vardır; 5 ya da 10 site kadar.

Ahref – Backlink Sorgulama – Ana Ekranı

Ahref - Backlink Sorgulama - Ana Ekran

Ahrefs özet ekranında SEOkolog.com için MajesticSEO’dakine benzer bir sonuç buluyoruz. URL Rank ve Ahrefs Domain Rank, Ahrefs’in belirlediği indexler olmaktadır. 9 tane backlink ve 6 tane farklı alan adı gösteriyor. MajesticSEO’dan farklı olarak sosyal medya aksiyonlarını da kabaca göstermesi, bazıları için önemli bir artı olarak görülebilir.

Ekranın solunda backlink gelen alan adı uzantılarını, grafikte ise tarihe göre backlink sayısının değişimini (kalın mavi çizgi) göstermektedir. Aynı grafikte eklenen backlinkler (yeşil noktalı çizgi) ve kaybolan backlinkleri de (kırmızı noktalı çizgi) göstermesi, anlaşılması kolay bir zaman çizelgesi sunmaktadır.

Ahref - Backlink Sorgulama - Anchor Text

Ahref – Backlink Sorgulama – Anchor Textler

Özet ekranında biraz aşağı indiğimizde backlink anchor textlerinin analizini buluyoruz. Burada da hem kelime bulutu hem de grafik olarak bir analizle karşılaşıyoruz. Bunu öyle güzel yapmışlar ki, hangi anchor textlere yani hangi aramalarda güçlü bir backlink profiline sahip olduğunuzu tek bakışla anlayabiliyorsunuz.

Ahref - Backlink Sorgulama - Backlinkler

Ahref – Backlink Sorgulama – Backlink Tabı

Backlink tabında ise gelen backlinklerin rank’ine göre sıralıyor. Backlinkin hangi tarihte bulunduğunu ve en son ne zaman kontrol edildiğini gösteriyor. Ayrıca bu ekranda backlinklerin tam olarak hangi sayfadan geldiğine de ulaşabiliyorsunuz. Bloglar arası ilişki kurmak için çok faydalı bir özellik olabiliyor.

http://ahrefs.com

OpenSiteExplorer – SEOmoz – Backlink Sorgulama

Ücretsiz Kullanım (30 Gün Boyunca Tüm Özellikler)

OpenSiteExplorer ise son olarak tavsiye edeceğim backlink sorgulama sitesidir. SEOmoz’un bir hizmeti olup backlink konusunda da en önemli kaynaklardan biridir. Kullanımı MajesticSEO ve Ahrefs’e çok benzeyen -hatta aynı olan- bu programı diğerlerinden ayıran en önemli şey, 30 gün boyunca istediğiniz gibi kullanabilmenizdir. 30 gün sonra üye olduğunuz e-mail için kullanamayacaksınız; ancak yeni bir email almak hem çok kolay hem de ücretsiz olunca bu bir problem teşkil etmemektedir.

OpenSiteExplorer - Backlink Sorgulama - Ana Ekran

OpenSiteExplorer – Backlink Sorgulama – Ana Ekranı

Resimde gördüğünüz üzere MajesticSEO ve Ahrefs’ten farklı olarak OpenSiteExplorer, SEOkolog’a yönlenen herhangi bir backlink bulamamıştır. Ahrefs gibi sosyal medya aktiviteleri hakkında verilerini başarıyla göstermektedir.

www.opensiteexplorer.org

Backlink Sorgulama Araçları Kıyaslama

Yazımın başında bahsettiğim 3 yabancı kaynaktan yararlanma vakti geldi. Backlink sorgulama sitelerini kıyas edebilmek için bazı araştırmalar yapmışlar. Bu araştırma sonuçlarından 3 tanesini sizlerle paylaşıp, performansları hakkında bir görüş elde edeceğiz.

Backlink Sorgulama - Kiyaslama 1

Backlink Sorgulama – Toplam Bulunan Backlink Sayısı ve Oranı

Bu resimde 3 site için 5 farklı (Raven Tools ve SEO Spyglass burada incelenmedi) programda backlink sorgulama yapılmış ve toplam buldukları backlinke göre sıralanmıştır. Ahrefs’in bu 3 site için MajesticSEO ve SEOmoz’dan çok daha fazla backlink bulmuştur.

Backlink Sorgulama - Kiyaslama 2

Backlink Sorgulama – Kıyaslama

Bu grafik ise backlink sorgulama programlarının API’leri kullanarak yapılan araştırmada, SEL için buldukları canlı/farklı ve PageRank’i 1′in üstünde alan adı sayısını göstermektedir. Burada Ahrefs yine çok başarılı bir performans sergilerken, MajesticSEO zayıf kalmıştır.

Backlink Sorgulama - Kiyaslama 3

Backlink Sorgulama – Google Indexi ile Kıyaslama

En güncel kaynak olarak bir diğer yabancı blogdan aldığım (13 Haziran 2013 tarihli) yukarıdaki tablo ile deneye konu olan site için Ahrefs, MajesticSEO ve Moz’un kaç canlı link bulduğu, ve bu canlı linklerin kaçının Google’da gözüktüğünü görebiliyoruz. Indexed rate ise aslında programların bulduğu linklerin kalitesi hakkında bir fikir vermektedir. Moz’un %53 ile birinci çıkması, az ama öz buluyor şeklinde yorumlanabilir.

Sonuç olarak backlink sorgulama araçlarından Ahrefs ve MajesticSEO’yu backlinklerin detaylı analizi için, Moz’u ise backlink rekabet analizi için kullanmak en mantıklı yol olarak gözüküyor.

Ücretsiz Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tamamen ücretsiz bir şekilde sorgulama yapabileceğiniz sitelerden bir tanesiyse backlinkwatch.com ‘dur. Backlink watch, bu konuda gerçekten de var olan en iyi sitelerden bir tanesi. Siteyi açtıktan sonra sorgulama yapmak istediğiniz siteyi yazmanız gerekmektedir. Sorgulama ardından ekranda biraz beklemeniz gerekiyor. Çünkü veriler biraz yavaş çekilebiliyor.

Backlink sorgulama nasıl yapılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Eğer profesyonel backlink çalışmalarıyla daha iyi yerlere ulaşmak isterseniz, backlink paketleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Comments (2)

  1. iş ilanlari
    29 Ağustos 2021 Cevapla

    Bilgiler icin tesekurler

  2. Oyun Delisi
    10 Nisan 2022 Cevapla

    Ubersuggest güzel bir araç. Denenebilir

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ara
× Whatsapp İletişim