Yorum backlink zararlı mı? Backlink almak, çok sayıda site sahibi tarafından istenilen kelimelerde arama motorlarında daha iyi yerlere gelebilmek için başvurulan bir eylem. Bu eylemi gerçekleştirebilmek için pek çok varyasyon var. Manuel yöntemler, ajanslar ve ayrıca yazılım kullanımı ve hacklink gibi Google’ın tasvip etmediği yöntemler. Sitesine değer veren kişilerin genel olarak illegal yöntem kullanımından uzak olduğunu söylemek mümkün. Bugün sizler için yorum bağlantıların zararlı olup olmayacağına değineceğiz.

Yorum Backlink Nedir?

Yorum backlink, WEB 2.0 gelmiş ve 2004 yılından sonra kullanımı yaygınlaşmıştır. Bir sayfa içerisinde yer alan metin dizesinin genel olarak alt kısmına okurlar duygu ve düşüncelerini belirtebilir. Bazı durumlarda bu limitlendirilmiştir. Örneğin yorum başına maksimum 300 kelime kullanılabilir. Gibi… Yorum yaparken istenilen bilgilerse genellikle ad, soyad, mail adresi olmaktadır. Eğer ek olarak “Web Site” kısmı varsa, bu durumda web site de eklenerek yorum bağlantı alınabilir. Sitelerin pek çoğunda yapılan yorumlar, sayfa yöneticisinin onaylamasının ardından görülür.

Bazı edu sitelerden, kişisel bloglardan, genel blog sitelerinden yorum backlink alınabilir. Site yöneticilerinin çoğu dışarıya verilen link çıkışının artmaması adına yapılan yorumları onaylamamaktadır. Eğer bir sayfa içerisinde onaylanmış pek çok yorum varsa bu durumda şansınızı deneyebilirsiniz.

Yorum Backlink Zararlı Mı?

Bir bağlantıya etkili ve yararlı diyebilmemiz için onlarca farklı kriter söz konusudur. Alan adının mevcut kalitesi, bağlantı çıkış türü gibi… Eğer yorum bağlantı alacağınız site düşük kaliteye sahipse bu durum sitenize zarar verebilir. Bununla birlikte Google bağlantıların kalıcılığına da dikkat eder. Eğer sürekli bağlantı kaybederseniz Google gözünde sitenizin değeri düşebilir. Çok sayıda yorum varsa eğer bir sayfada bu yorumlar bir müddet sonra site yöneticisi tarafından kötü göründüğü gerekçesiyle silinebilir. Bu da bağlantı kaybı yaşamanıza neden olur. Sıralama kayıpları yaşanabilir.

Yorum backlink, dış SEO çalışmalarında kullanılan yöntemler arasında yer alır. Firma olarak, müşterilerimize uzun yıllar faydasını görebilecekleri bir çalışma sunduğumuz için çalışmalarımızda genel olarak yorum backlink tercih etmemekteyiz. Şayet amacınız istediğiniz kelimelerde zamanla daha iyi yerlere gelmek ise “backlink paketleri” sayfamız aracılığıyla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Amacınız Daha İyi Yerlere Gelmek Mi?

Hedeflediğiniz kelimelerde daha iyi yerlerde olmak mı istiyorsunuz? Daha üst sıralara gelmek istiyorsanız faydasını uzun yıllar boyunca görebileceğiniz çalışmalar için kuruluşumuzla iletişime geçebilirsiniz. Sadece yorum backlink tarzı çalışmalar, gelişiminize yeterli ölçüde katkı sağlamayabilir. Bunun yerine daha profesyonel çalışmalarla alan adı otoritenizin daha iyi bir şekilde artması gerekebilir. Yorum backlink, genel olarak “nofollow” olarak yayınlandığı için düşük etkiye sahip olmaktadır. Bu çalışmaların sürekli bir şekilde gelişi güzel olarak yapılması sitenize zarar verebilir. Google kurallarına uygun profesyonel çalışmalar için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Comments (9)

 1. battal merk
  17 Ağustos 2021 Cevapla

  teşekür ederim hocam

 2. Ankara emek çilingir
  1 Eylül 2021 Cevapla

  teşekurler bılgıler için

 3. İstanbul eşya depolama
  8 Kasım 2021 Cevapla

  zararı olmayan sitelerden yorum backlink almak sağlıklı olabilir.

 4. İstanbul evden eve nakliyat
  25 Aralık 2021 Cevapla

  teşekkürler bilgi için

  • Aykut Aydın
   29 Aralık 2021 Cevapla

   Biz teşekkür ederiz.

 5. Çekici
  27 Aralık 2021 Cevapla

  Merhaba,
  Çekici.com un backlink çalışmalarında bazı sitelerden yorum backlink alıyorduk. Anlıyoruz ki pek işe yaramıyormuş. Yukarıda vermiş olduğunuz değerli bilgi için teşekkür ederiz.

  • Aykut Aydın
   29 Aralık 2021 Cevapla

   Merhabalar.

   Firma olarak yorum backlink çalışmalarını pek uygun görmüyoruz.

   Saygılarımla.

 6. Hakan
  5 Ocak 2022 Cevapla

  teşekkürler elinize sağlık

 7. Kamil
  22 Şubat 2022 Cevapla

  Teşekkürler

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ara
× Whatsapp İletişim