SEO

Özgün İçerik Oluşturma Rehberi

Özgün içerik oluşturma rehberi sayesinde, sitenizi Google gözünde daha değerli bir hale getirebilirsiniz. Özgün içerik, yazarın sahip olduğu entelektüel birikimini kendi düşünceleriyle harmanlayarak ortaya çıkardığı, başka bir yerden alıntı yapmadığı yazım türüdür. Özgün içerikler belli uygulamalar tarafından özgünlüğü kontrol edilip tasdiklenen dijital yazı şeklinde de ifade edilebilmektedir. Özgün içerik yaratabilmek için yazarın konu ile ilgili derin bir bilgi sahibi olması gerekmekte. Kullanıcıların ilgisini çekecek ve akıllarında kalacak içerikler için yoğun bit çaba harcamak gerekmektedir. Sadece kullanıcılar açısından değil, arama motorları için de içeriğin sıralamalarda kendisine uygun bir yeri bulabilmesi için özenli yazmak önemlidir.

Bir sitenin özgün bir içeriği sahip olması son derece önemli. Peki neden? Google, içeriği özgün olmayan sitelere çeşitli yaptırımlar uygulayabilmekte. İçeriklerinin büyük çoğunluğu kopya olan sitelerin daha üst sıralara gelmesi zor olabiliyor. Bu yüzden amacınız daha iyi yerlere gelmek ise, başta özgünlüğe dikkat etmeniz gerekmekte.

Özgün İçerik Oluşturma Rehberi

Günümüzde her alanda faaliyet gösteren işletmeler, hizmetlerini internet üzerine taşımıştır. Hem kolay  hem de fonksiyonel özellikleri sayesinde internet, işletmelerin ürün ve hizmetlerini pazarladıkları platform haline dönüşmüştür. İşletmelerin pazarlama stratejilerini arttırmak için yazılan içeriklerin önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. İçerikler markaların hedef kitleye tanıtılmasında ve hedef kitleyle iletişim kurulmasında oldukça önemlidir. İçerikler yeni müşterilerin kazanılmasında büyük rol oynarken varolan müşterilerin korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında özgün içerik yazarken SEO çalışmalarına başvurmanız gereklidir. Böylece web sitenizi ön plana çıkartacak içerik üretimi yapabilir, ziyaretçi trafiğinizi verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Özgün İçerik Fikri Nasıl Oluşturulur?

Yazılmak istenilen konuyu tam anlamıyla sahiplenmek için öncelikle bir fikir etrafında şekillendirmek gerekmekte. Herkes tarafından bilinen bir konu hakkında bile özgün içerik yazarken yaratıcı olmak gereklidir. Konu hakkında detaylı araştırmalar yapmak, somut bilgilere ulaşmak konuyu ele alış yöntemimizi belirleyecektir. Yapacağınız araştırmalar ve topladığınız veriler ışığında kendi cümlelerinizle özgün içerikler oluşturabilirsiniz. İçerik yazma fikrini tek bir argüman ile başlayarak gittikçe genişleyen bir yazma pratiği şeklinde ilerletmelisiniz.

Özgün İçerik Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO uyumlu özgün içerik oluşturma konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekildedir;

Hedef Kitleye Yönelik İçerik Oluşturma

Günümüzde birçok firma ve şirket düzenli içerik üretmektedir. Özgün blog siteleri ya da Linkedln, Instagram gibi sosyal medya platformları aracılığı ile paylaşımlarda bulunmaktadır. Ancak genellikle bu özgün içerikler sadece kendi iş alanları ile ilgili konularla ilgilidir. Bu durum ise başarıyı yakalamak, arama motorlarında üst sıralara yükselebilmek için yeterli değil. Hedef kitleyi belirleyip ona göre içerik üretmek daha doğru olacaktır. Bu oluşturulan içerikler ürün veya hizmetlerinizle ilgili olmasa da bilgi amaçlı olacağı için daha fazla ziyaretçi çekecektir. Ayrıca böylece rakipleriniz arasından fark yaratarak ön plana çıkmanız kolaylaşacaktır.

Doğru ve Etkili Anahtar Kelime Kullanımı

Özgün içerik yazmanın en temel unsurları anahtar kelimelerdir. Ancak anahtar kelime kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta, yoğun kullanılmamasıdır. İçeriğin bütünlüğünü ve akışını bozacak sayıda anahtar kelime kullanımı okuyucular açısından da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Yazıya karşı ilgilerini kaybetme bu olumsuzluklardan birisidir. Bazı arama motorları, fazla anahtar kelime kullanımını tespit ettiğinde sıralamalarda arkaya düşürme yaptırımı uygulayabilmektedir. Bu nedenle içeriğinizi oluştururken anahtar kelimelere odaklanmak yerine konuya ve anlam bütünlüğüne dikkat etmelisiniz.

Güven Verme

İnternette her konu ile ilgili bilgi bulabilmek mümkündür. Bu bilgi havuzu içerisinde doğru ve güvenilir bilgilere ulaşabilmek kullanıcılar için çok önemlidir. Sizler de yazdığınız özgün içeriklerle hedef kitlenize güven duygusunu hissettirmelisiniz. Kendinizi bir ürün tanıtım veya satışı konusunda içerik yazıyormuş gibi hissetmek yerine bir insan olarak hayal ederek karşınızdaki kullanıcılara bu şekilde ulaşmaya çalışın. Bu uygulama sayesinde ziyaretçi sayınız ve onlarla karşılıklı etkileşimiz artacaktır.

Google Alerts Kullanma

Dijital çağın en önemli katkıları arasında içerik üretim ve yönetimini kolaylaştıracak uygulamalara sahip olmaktır. Google Alerts’de bu uygulamalardan birisidir. Bu uygulama sayesinde bulunduğunuz sektör ve pazarlama stratejilerinizle ilgili haberlere ulaşabilir, bildirimler alabilirsiniz. Güncel ve trend konular hakkında bilgi sahibi olarak içeriklerinizi de bu yönde oluşturabilirsiniz.

Google Trends’den Yararlanma

Bu uygulama sayesinde dünyanın farklı bölgelerinden, dillerinden ve kıtalarından popüler arama kelimelerini edinebilirsiniz. Böylece içerik oluştururken kullandığınız anahtar kelime stratejilerinizi yeniden gözden geçirebilirsiniz.

Piktochart Kullanma

Bu uygulama sayesinde görsel ve grafikler yaratabilirsiniz. Özellikle tasarım konusunda deneyimsiz olanlar ve yeni başlayanlar için hazır şablonlar kullanılabilir. Uygulama içerisinde çok sayıda özelleştirilmiş şablonlarla çalışmalar ve tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Özgün İçerik Yazıldıktan Sonra Kontrolün Yapılması Gerekli Midir?

Her bir içerik yazıldıktan sonra yazarın kontrol etmesi gereklidir. Bu yazıların özgün ya da başka bir içerik olmasına gerek yoktur. Birbirine benzeyen cümlelerin olmaması, tekrarlayan kelimelerin bulunmaması arama motorlarında üst sıralarda yer almak için önemlidir. İçerik kontrolleri manuel olarak yapılabildiği gibi otomatik kontrol şeklinde de olmaktadır.

Manuel kontrollerde yazılan içerik içerisinde farklı metinler alınıp arama motorlarına yazılarak kontrolü sağlanmaktadır. Aynı cümle kalıpları kullanılarak yazılmış başka içerikler olup olmadığı bu şekilde kontrol edilip, düzeltme yapılabilmektedir.

Otomatik kontrollerde ise tüm içerik metni belirli uygulamalar üzerinden taranır, başka yerlerde kullanılıp kullanılmadığı denetlenerek özgünlüğü sonuçlanır. Bu kontroller uygulamaların dışında arama motorları üzerinden de gerçekleştirilmektedir.

Özgün içerik oluşturma rehberi konusunda sizlere gerekli detayları iletmeye çalıştık. İç SEO konusunda gerekli adımları atmanızın ardından, backlink paketleri ile daha iyi yerlere gelebilirsiniz. profesyonel danışmanlık hizmetleri için iletişime geçebilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ara
× Whatsapp İletişim