Backlink

Footer Backlink Mi Tanıtım Yazısı Mı?

Footer backlink mi tanıtım yazısı mı? Bir web sitesi için backlink çalışmaları büyük önem arz ediyor. Bu konuda başvurulabilecek onlarca farklı yöntem var. Bu yöntemlerin içerisinde her kriterin ayrı bir önemi mevcut. Bazı kişiler, çok sayıda zararı olsa da illegal yöntemlere başvururken, bazı kişiler sitesine değer verdiği için doğal yöntemlerden vazgeçmiyor.

Footer Backlink Nedir?

Footer backlink, footer alanından yani en alt kısmından elde edilen bağlantıdır. Bu bağlantı sitenin anahtar kelimesine – marka adına, ya da açık URL’sine yönelik olarak verilebilir. Genel olarak backlink çalışmalarında en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Footer backlink alınacak site ile, alınan sitenin içerik olarak uyumluluğuna dikkat edilmelidir. Çok alakasız sitelerden elde edilecek bağlantılar net olarak fayda sağlamayabilir.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım yazısı, bir sitenin genel olarak BLOG alanından alınan, siteyi ya da ilgili konuyu tanıtıcı metinler bütünüdür. Bu yazı içerisinde istenilen kelimelere link çıkışı sağlanır. Bu sayede arama motoru botları, yazıyı ziyaret ettiğinde backlink çıkışı olan siteye katkı sağlanır. Günümüzde dış SEO çalışmalarında ve backlink paketlerinde en sık kullanılan uygulamalar arasında yer almaktadır.

  • Haber sitelerinden tanıtım yazısı
  • Blog sitelerinden tanıtım yazısı
  • Forum sitelerinden tanıtım yazısı.

Gibi farklı siteler üzerinden bu çalışma gerçekleşebilir. Genel olarak tanıtım yazılarında link çıkışının “dofollow” olmasına dikkat edilmektedir. Çünkü dofollow link çıkışı daha fazla katkı sağlamaktadır. Fakat son güncellemeler ile “nofollow” bağlantılar da önem kazanmıştır. Tüm link çıkışlarının dofollow olması, ücretli olarak sürekli tanıtım yazısı aldığınız izlemini oluşturabilir. Google bu izlenimi oluşturan sitelere pek de sıcak bakmamaktadır.

Footer Backlink Mi Tanıtım Yazısı Mı?

Backlink çalışmalarında en önemli hususlardan bir tanesi kalıcılıktır. Footer backlink çalışmalarında Inbound backlink sayısı sitenin index sayısıyla doğru orantılıdır. Yani 1200 indexli bir siteden footer backlink alırsanız, 1200 tane alt bağlantı elde etmiş olursunuz. Footer backlink genel olarak yüksek maliyetlidir. Belirli periyotlar halinde yenilenmesi gerekir. Genellikle aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık periyotlarda temin edilir.

Footer backlink süresinin dolmasının ardından çoğu kişi yenilemekten vazgeçmektedir. Ya da bağlantıyı yenilemeyi unutmaktadır. Bu da site sahibinin bağlantıyı kaldırmasına neden olur. Yüzlerce, hatta binlerce alt bağlantı birden kaybedileceği için site sıralama kaybına uğrayabilir. Otoritesi azalabilir. Bu yüzden firma olarak footer backlink çalışmasından ziyade, kalıcı, uzun vadeli tanıtım yazısı çalışmalarını önermekteyiz.

Footer backlink mi tanıtım yazısı mı? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. İyi bir backlink çalışması yaptırmak istiyorsanız firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ara
× Whatsapp İletişim