SEO

WordPress Resim Optimizasyonu Eklentileri

Wordpress Resim Optimizasyonu Eklentileri

WordPress resim optimizasyonu eklentileri ile resimler optimize edilir. Bu sayede site açılış hızına katkı sağlanır. WordPress için en iyi ücretsiz resim iyileştirici eklentisini mi arıyorsunuz? Daha iyi kullanıcı deneyimi ve daha hızlı yükleme hızına sahip web siteleri elde etmek için resimlerinizin yükünü yavaşlatmak ve büyük resimler kullanıyorsanız web sitenizi optimize etmek için en ücretsiz resim optimizasyon eklentilerinin harika bir listesini bir araya getirdik.

WordPress siteniz için görsel optimizasyonu yapmanızın sizlere çok sayıda faydası olabilir. Öncelikle site açılış hızınızda değişimler olduğunu görebilirsiniz. Bu değişimleri gözlemleyebileceğiniz sitelerden bir tanesi ise Gtmetrix.com ‘dur. Siteye giriş yaparak eklenti ile görselleri optimize etmeden önceki halinin hızını kontrol edebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten ve optimize işlemlerini tamamladıktan sonra sitenizi yeniden test edebilirsiniz. Bu sayede aradaki farkı daha yakından gözlemleyebilirsiniz.

WordPress Resim Optimizasyonu Eklentileri

Çok sayıda site, görsellerin siteye çok fazla yük bindirmesi nedeniyle yavaş açılıyor. Bu durum SEO ‘ya olumsuz olarak yansımaktadır. Hatta kullanıcıların bir kısmı, siteye ulaşamayarak sitenin açılmasını beklemeden pencereyi kapatabiliyor. WordPress resim optimizasyonu eklentilerinde şu kriterlere dikkat edilebilir:

  • Otomatik Optimizasyon
  • Ücretsiz sürümle kaç tane görüntü sıkıştırabilirsiniz
  • Toplu Optimizasyon
  • Sıkıştırma Kalitesi

Genellikle resim optimizasyon eklentilerinde hem ücretli hem de ücretsiz sürüm bulunur. Ücretsiz sürümde yapabilecekleriniz kısıtlıdır. Örneğin sitenizde toplam 100 adet görsel olduğunu varsayalım. Eğer eklentinin ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız sadece 20 adet görselin optimizasyon işlemlerini yapabilirsiniz. Gibi. Gelelim siteniz için kullanabileceğiniz görsel optimizasyon eklentilerine.

1. ShortPixel Image Optimizer

ShortPixel Web sitenizdeki herhangi bir görüntüyü veya PDF belgesini optimize ederek web sitenizin SEO sıralamasını, ziyaretçi sayısını ve nihayetinde satışlarınızı artırın.

ShortPixel, tüm geçmiş resimlerinizi ve PDF belgelerinizi tek bir tıklama ile sıkıştırabilen, kullanımı kolay, hafif görüntü optimizasyon eklentisidir. Yeni görüntüler otomatik olarak yeniden boyutlandırılır ve anında arka planda optimize edilir.

Short Pixel minimum kaynak kullanır ve her türlü paylaşılan, bulut, VPS veya özel web barındırma ile çalışabilir. Galerinizdeki  Medya Kitaplığında listelenmeyen  veya doğrudan FTP yoluyla eklenen resimleri bile web sitenizdeki herhangi bir resmi optimize edebilir.

Optimize edilmiş görüntüler, daha iyi kullanıcı deneyimi, daha iyi PageSpeed ​​Insights veya GTmetrix sonuçları, elde etmenizi sağlar bu durumda daha fazla ziyaretçi anlamına gelir.

2. Optimus

Optimus , yüklenen medya dosyalarının dosya boyutunu otomatik olarak azaltır. Görüntü ve formata bağlı olarak, boyutta %70’e varan küçültmeler mümkündür. Görüntü başına birkaç kilobayt kaydedilebilir bu tasarruflar, blog web sitesinin performansına olumlu katkıda bulunur. Optimus ile ilgili en etkileyici şey: optimize edilirken görüntülerin kalitisnde bozulmalar yaşanmaz.

Görüntülerin medya kitaplığına yüklenmesi sürecinde,  Optimus  eklentisi görüntüleri eşzamanlı olarak Optimus  sunucusuna gönderir  , burada gelen resim işlenir ve optimize edilmiş biçimde geri gönderilir. Daha sonra  Optimus  eklentisi, görüntü sürümünü azaltılmış dosya boyutuyla medya kitaplığına kaydeder.

Görüntülerin optimizasyonu  küçük resimler  dahil   arka planda ve kullanıcının görünümünün dışında gerçekleştirilir. Optimus tarafından medya kitaplığı içinde bir yüzde değeri şeklinde görüntülenir.

3. reSmush it Image Optimizer

reSmush.it Image Optimizer , reSmush.it API’sine dayalı ücretsiz Görüntü optimizasyonunun kullanılmasına izin verir. reSmush.it, birkaç gelişmiş algoritmaya dayalı olarak görüntü boyutunu küçültme sağlar. API, 5MB’ye kadar JPG, PNG ve GIF dosyalarını kabul eder  .

Bu eklenti, tüm resimlerinizi 2 tıklamayla optimize etmek için toplu bir işlem içerir. Görüntü optimizasyon seviyenizi ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. Bu hizmet,  farklı CMS’deki (WordPress, Drupal, Joomla, Magento, Prestashop…) 400.000’den fazla web sitesi tarafından kullanılmaktadır .

WordPress resim optimizasyonu eklentileri konusunda sizlere genel olarak tercih edilen 3 eklentiyi bildirdik. Bu eklentilerden 1 tane kullanabilirsiniz. Birden çok kullanım sonucu eklentilerde çakışma meydana gelebilir. Eğer sitenizin Google’da daha iyi yerlere de gelmesini isterseniz, backlink paketleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim