SEO

Sitenizi Üst Sıralara Taşıyacak SEO Önerileri

Sitenizi Üst Sıralara Taşıyacak SEO Önerileri

Sitenizi üst sıralara taşıyacak SEO önerileri nelerdir? Günümüzde pek çok site sahibi Google gibi arama motorlarında üst sıralara yerleşebilme adına farklı yollara başvurmaktadır. Elbette ki bunlardan en bilineni SEO projeleridir. İyi hazırlanmış bir SEO projesi bir web sitesini üst sıralara taşımak için biçilmez bir kaftan. Yapacağınız bazı iyileştirmeler ile çok sayıda rakibinizden daha iyi yerlere gelmeniz mümkün.

Sitenizi Üst Sıralara Taşıyacak SEO Önerileri

Bir web sitesinin Google arama sonuçlarında ilk sayfada olması site trafiğini artırmak için en önemli noktalardan biridir. Araştırmalar gösteriyor ki arama yapan kullanıcıların 4’te 3’ü ilk sayfada bulunan siteleri tercih etmektedir. Bu durum da Google aramada ilk sayfada daha da önemlisi ilk sıralarda yer almanın önemini vurgulamaktadır. Bir web sitesini üst sıralara taşıyabilecek çok sayıda farklı SEO önerisi bulunmakta. Şimdi ise web sitesini üst sıralara taşımak isteyen site sahipleri için işi yarar SEO önerilerinde bulunalım.

Kullanıcı Niyetine Uygun İçerikler Oluşturun

Google, arama yapan bir kullanıcıyı memnun etme adına pek çok strateji geliştirir. Bunlardan biri de kullanıcı niyetidir. Ziyaretçinin yaptığı aramanın arkasındaki niyetin ne olduğunu bulma Google’ın nihai amacıdır. Kullanıcı niyetini anlayabilmek için, o kullanıcının ne için arama yaptığının analizini iyi yapmak gerekir. Google zaten bunu kullanıcıların memnuniyeti için yapmaktadır. Kullanıcı niyetin anlamak aramalarda ilk sıraya yükselmek isteyenler için oldukça önemli bir konudur.

Her kullanıcının arama niyeti farklıdır. Kimi bilgilendirici bir sorgulama yapmak ister. Bunun için Google’a ‘2021 resmi tatil günleri’ şeklinde bir aramada bulunabilir. Diğer yandan kullanıcının yaptığı arama ticari olabilir. Bunun için henüz almaya karar vermediği bir ürünü bulabilmeye yönelik bir arama yapar. Ya da satın almaya karar verdiği bir ürünü spesifik kelimeler ile aratarak direkt sonuca varır. Bu noktada kullanıcı niyetini anlayarak içeriklerinizi bu niyete göre düzenlemelisiniz.

Başlıklarınızı İyi Seçin

Başlıklar hem içerisinde anahtar kelimeleri barındırmasıyla ulaşılabilirliği yüksek olacak hem de Google’da aramalarda görünen kısmı ile ziyaretçilerin dikkatini çekecek bir yapıda olmalıdır. Google’da arama yapan bir kullanıcı başlık ile karşılaştığı zaman aradığı içeriğin bu web sitesinde olduğuna kanaat getirmelidir. Bu nedenle içeriklerin başlıklarını mutlaka kullanıcı niyetine göre belirlemeli ve anahtar kelimelerinizi başlık içerisinde geçirmelisiniz. Bu sayede ilk sırada yer alamasanız bile ilk sayfada yer alabilir ve site trafiğinizi artırabilirsiniz.

Sitenizi Analiz Edin

Web sitenizin verileri size birçok konuda bilgiler sunar. Hedef kitlenizin ve ziyaretçilerinizin kullandığı tarayıcılar, cihazlar, hangi bağlantıları kullanarak sitenizi ziyaret ettiklerine dair pek çok bilgiyi sitenizin verilerini takip ederek öğrenebilir ve yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

Örneğin sitenizi ziyaret eden kullanıcılar Google, Yandex veya Mozilla gibi farklı tarayıcılardan birini daha fazla kullanarak sitenize bağlanır. Öte yandan kullanıcıların hangi cihazlar ile site bağlantısını gerçekleştirdiği de önemli bir husustur. Mobil bağlantılar veya masaüstü cihazlardan olan bağlantıları analiz ederek bir strateji geliştirebilirsiniz.

Zayıf İçeriklerinizi Güncelleyin

Zayıf içerikleri güncellemek de seo önerileri içerisinde yer alıyor. Eğer sitenizin belirli bir ziyaretçi kitlesine ulaştığını düşünüyor ve bu trafiği artırmayı planlıyorsanız zayıf içeriklerinizi güçlendirmeyle yola devam edin. Bunun için Google analiz araçlarını kullanarak en az trafik alan sayfalarınızı belirleyin. Doğru anahtar kelime kullanımı barındırmayan içeriklerinizi güncelleyin. Eski ve güncelliğini yitirmiş içeriklerinizi gözden geçirerek onları SEO’ya uyumlu hale getirebilirsiniz. Bu sayede arama motorlarında ilk sayfada yer alma şansınız artacaktır.

Görsellerinizi Optimize Edin

Web sitenizde bulunan görselleri optimize etmeniz, SEO açısından oldukça önemlidir. Görsellerinize alt metinler eklemek, metinlerin kısa ve açıklayıcı olmasını sağlamak ve metinleri SEO’ya uygun bir şekilde oluşturmak Google’ın görselleri daha iyi analiz edebilmesi açısından yararlı uygulamalardır. Ayrıca görseller site hızını belirleyen faktörlerin başında gelmektedir. Görsellerinizi optimize ederek sitenizi daha hızlı bir hale getirebilirsiniz.

Sitenizi Hızlandırın

Site hızı, Google sıralaması açısından önemli bir faktör. Herkesin de bildiği gibi yavaş bir web sitesi, sabırsız kullanıcılar için terk edilmeye en yatkın web sitesidir. Web sitenizin hıza yenilmemesini istiyorsanız onun yavaşlamasına neden olan sorunları ortaya çıkarmalısınız. Çoğu web sitesi içeriklerin yüksek boyutlarda olması sebebi ile hızını kaybetmektedir. Özellikle yüksek boyutlu görseller web sitelerin yavaşlamasına neden olan en önemli sebeplerden biridir. Görsellerinizi optimize ederken onları doğru formatta seçmeyi ve sıkıştırmayı unutmayın.

Web siteniz yüksek boyutlu içeriklerin yanı sıra olumsuz pek çok sebepten dolayı yavaşlar. Google’ın ücretsiz olarak sunduğu web sitenizin hızını ölçebileceğiniz birkaç araç mevcut. Bu araçları kullanarak sitenizde hız sorunu yaratan problemleri bulabilirsiniz. Bunların dışında kullanmadığınız eklentileri kaldırın. JavaScript dosyalarını küçültün.

Backlink’lerinizin Nitelik ve Niceliğini Artırın

İç SEO başarınız ne kadar iyi olursa olsun, bağlantı kaliteniz iyi değilse çok da iyi yerlere gelemeyebilirsiniz. Site dışı bağlantılar olan backlinkler, sitenizi üst sıralara taşımanıza yardımcı olacak en iyi yollardan biridir. Ancak backlink çalışmalarının organik olması son derece önemlidir. Sosyal medya platformlarından paylaşacağınız bağlantılar site trafiğinizi artırarak daha hızlı yükselmenizi sağlayacaktır. Bunların yanı sıra bağlantıların niceliği kadar niteliği de önemlidir. Organik olmayan bağlantılar sitenizin SEO performansını kötü yönde etkiler. Bu nedenle organik backlink almaya özen göstermelisiniz.

Kaliteli backlink paketleri ile bir site, geçmişe oranla daha iyi yerlere gelir. Günümüzde dış SEO çalışmalarının önemi son derece büyük. Bu önemi es geçmemenizi tavsiye ederiz.

İçerikleriniz Amacına Uygun ve Uzun Olsun

Yapılan araştırmalar daha uzun makalelerin web site trafiğini artırdığını ortaya koymuştur. Ancak içeriklerin amacına uygun olması ve tekrara düşmemesi de önemli noktalardan biridir. Zira Google, kullanıcılarına aradığı bilgiyi en iyi şekilde sunmayı başarabilen web sayfalarına üst sıralarda yer vermektedir. Bu noktada anahtar kelimelerin makale içerisinde uygun sayıda olması ve doğru seçilmiş olması önemli. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler pek tercih edilmese de belirli kitlelere hitaben kullanılırsa amacına ulaşır.

Sitenizi üst sıralara taşıyacak SEO önerileri nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Web sitesini üst sıralara taşıyacak SEO önerileri genel olarak bu şekildedir. Tüm bu bilgiler dışında yazılar arası bağlantı inşası kurmanızın da önemli bir unsur olacağını söyleyebiliriz. Birbiri ile alakalı yazılara, yazı içerisinde bağlantı verebilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim