SEO

Rankmath Seo Nedir? Neden Kullanılır?

Rankmath Seo Nedir? Neden Kullanılır?

Rankmath SEO Nedir? Neden kullanılır? SEO eklentileri arasında Rankmath SEO kurulumu ve kullanımı ile öne çıkan, başarılı bir eklentidir. Ücretsiz olması sayesinde kullanıcılar tarafından tercih edilen eklenti sayesinde WordPress tabanlı sitelerde SEO ayarlamaları ve arama motorları için SEO’ya uyumlu hale getirmek çok kolay bir hale gelmektedir.

Rankmath SEO Nedir? Neden Kullanılır?

Rankmath SEO tanımı itibariyle WordPress altyapısına sahip olan siteler için hazırlanmıştır. Pek çok özellik barındıran ve siteleri SEO uyumlu hale getiren ücretsiz bir eklentidir. Rankmath SEO sayesinde sitelerinizin ziyaretçi sayısını ve arama motorlarında öne çıkmasını kolayca sağlayabilirsiniz. Özellikle benzer eklentilere göre çok detaylı özellikler barındırdığı için kapsamlı bir SEO eklentisi olarak öne çıkmaktadır. Rankmath SEO özellikleri başlıca şu şekilde;

 • Zengin snippet imkânı sunar, bu sayede özellikle Google’da en üst sırada yer alabilirsiniz.
 • Detaylı ve anlaşılır SEO analizi yapmayı sağlar.
 • E-ticaret eklentisi WooCommerce ile tam uyumlu olarak çalışır.
 • Mevcut SEO verilerinizi iç ve dışa aktarma için idealdir.

Rankmath SEO Kurulumu

Rankmath seo nedir? Sorusuna cevabımız ardından bu eklentinin nasıl kurulacağına yönelik bilgiler verebiliriz. Rankmath SEO kurulumu yapmak için öncelikle WordPress tabanlı sitenize yönetici olarak giriş yapın ve ardından panelden Eklentiler kısmından Yeni Ekle kısmını seçerek arama kutusuna “Rankmath SEO” yazınız. Burada çıkan sonuçlar kapsamında ilk seçim olan Rankmath SEO’yu yükleyip etkin hale getirin.

Daha sonra ise siteye tam uyumlu hale gelmesi için belirli Rankmath SEO ayarlamaları yapmanız gerekecektir. Bu ayarlamaları göz ardı etmeden yapmanız eklentiden yüksek verim alabilmenize olanak tanıyacaktır.

Rankmath SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Rankmath SEO kurulumu ve kullanımı için ayarlamalarının doğru şekilde yapılması önem taşımaktadır. Eklentinin Seo ayarlarını yapmak için panele eklenen Rankmath SEO sekmesini seçin ve buradan Genel Ayarlar kısmını seçiniz. Eklenti Türkçe dil desteğine sahiptir. Daha iyi kullanmak için dil seçiminizi Türkçe yapabilirsiniz.

 • Genel Ayarlar kısmına girdikten sonra Strip Category Base kısmını aktif hale getirin. Hemen altında yer alan Ekleri Yeniden Yönlendirme seçeneğini de yine aktif olarak seçin. Nofollow Dış Bağlantılar, Nofollow görüntüsü dosyası bağlantıları kısımları ise SEO’ya olumsuz etki yapabilecektir. Bu kısımları pasif olarak seçin. Son kısımdaki Dış Bağlantıları Yeni Sekmede Aç kısmını aktif edin. Ayarları yaptıktan sonra değişiklikleri kaydedin.
 • Bu bölümden çıkmadan önce şu ayarlamalara dikkat ediniz; Gezinti çubuğunu temanıza göre aktif yapabilirsiniz. Web yönetici araçları kısmından çeşitli arama motorlarına ait doğrulama kodlarını girebilirsiniz. Robots.txt sekmesinden bu dosyada yapacağınız değişiklikleri kaydedebilirsiniz.
Rankmath SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Rankmath SEO Başlıklar ve Meta Ayarları

Rankmath SEO ayarları yapmak için en önemli kısım başlıklar ve meta ayarlarıdır. Burada yapılacak olan ayarlar içeriklerinizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını doğrudan etkileyecektir. Rankmath SEO meta ayarlamaları yapmak için;

 • Robotlar Meta kısmında sadece Dizin kısmını işaretleyin. Gelişmiş Robot Meta kısmını olduğu gibi bırakın. Boş kategori ve etiket arşivini indexleme kısmını aktif yapın.
 • Ayırıcı karakter seçiminizi sitenizin arama motorlarında nasıl görüneceğini belirlemek için tercih edeceksiniz, istediğinizi seçebilirsiniz.
 • Başlıkları büyük harfle yaz kısmını kapalı tutunuz.
 • Twitter kart türü seçeneğini Twitter’da yapılacak olan paylaşımların nasıl olacağını seçmek için kullanın. Büyük Resimli Özet Kartı tercih edebilirsiniz.
 • Daha sonra Yerel SEO kısmında özellikle kurumsal markalar için ayarlamalar gerekecektir. Eğer bir kuruluş sitesiyseniz buraya şirket ve kurumsal bilgilerinizi girebilirsiniz.
 • Sosyal meta kısmından sitenizin sosyal medya hesaplı paylaşılabilir. Bu hesapların sitede çıkması sağlanabilir.
 • Anasayfa sekmesi altında sitenizin arama motorlarında nasıl görüneceğini seçebilirsiniz. Ana sayfa başlık kısmına “%sitename% – %sitedesc%” yazmanız yeterli olacaktır.
 • Anasayfa meta açıklaması kısmına sitenizin arama motorlarında açıklama kısmında nasıl index alacağını yazabilir ya da boş bırakarak arama motorlarının kendilerinin bir içerik atamasını sağlayabilirsiniz.
 • Burada yer alan anasayfa robotlar meta kısmını kapalı bırakınız.
 • Birden fazla yazar yer alıyorsa sekmeler içinde bulunan Yazarlar kısmını aktif hale getirebilir ve her yazarın bilgilerini girebilirsiniz. Tek yazarlı siteler için bu özellik kapalı kalabilir.
 • Çeşitli sayfalar kısmından Tarih Arşivleri kısmını aktif hale getiriniz. Arşiv tarih başlığı kısmını “%search_query%” şeklinde ayarlayınız. Diğer kısımları olduğu gibi bırakabilirsiniz. İsterseniz 404 Başlık kısmında sitenizde olmayan sayfalarda hangi yazının yer alacağını belirleyebilirsiniz.
Rankmath Seo Nedir Neden Kullanılır? Ayarları

Rankmath SEO Gönderi Çeşitleri Ayarları

Rankmath SEO kullanımı için gönderi çeşitleri ayarlarının doğru bir şekilde yapılması dikkat gerektiriyor. Gönderi ayarları yapabilmek için Başlıklar ve Meta sekmesindeki Gönderi Çeşitleri kısmını seçin.

 • İlk sekmede Yazılar kısmı açılacaktır. Bu kısım yazılarınızın index alması için son derece önemlidir. Tek Yazı Başlık kısmını şu şekilde ayarlayın; “%title% %sep% %sitename%” bu giriş arama motorlarının sevdiği bir başlıktır.
 • Tekil yazı açıklama kısmı yazının açıklama kısmını içerir ve yazılarınızı girerken otomatik olarak belirlenen kelime sayısı kadar içeriğinizin giriş kısmını alır. Bu kısmı “%excerpt%” kodu olacak şekilde bırakmanız yeterlidir.
 • Schema Türü seçeneğini Makale olarak seçin. Manşet kısmını %seo_title% olarak ayarlayın.
 • Açıklama kısmını %seo_description% olarak, makale türü kısmını ise Blog gönderisi olarak seçin. Eğer siteniz haber sitesiyse bu durumda Haber Makalesi kısmını seçin.
 • Yazı Robotlar Meta kısmını açık olarak işaretleyin.
 • Sekmedeki diğer ayarları olduğu gibi bırakabilirsiniz.
 • Daha sonra aynı kısımdan Sayfalar kısmını seçiniz. Burası içerik sayfalarınızın nasıl görüneceğini belirleyeceğiniz yerdir.
 • Tek Sayfa Başlık kısmını “%title% %page% %sep% %sitename%” şeklinde seçebilirsiniz. Böylece index kaçıncı sayfa olduğu şeklinde belirlenecektir.
 • Tekil sayfa açıklama kısmına “%excerpt%” ifadesi kullanın.
 • Kalan kısımları olduğu gibi bırakabilir ya da kendi istediğiniz özelliklerde ayarlayabilirsiniz.

Rankmath SEO Site Haritası Ayarları

Rankmath SEO sitemap ayarları arama motorlarında sitenizin ön plana çıkabilmesi için büyük önem taşıyor. SEO’nun en önemli parçalarından olan sitemap ayarlamaları yapmak için;

 • Rankmath SEO sekmesi altında yer alan Sitemap Ayarları kısmına giriş yapınız. Burada yer alan tüm butonları aktif bir hale getirin. Eğer sitemap içine eklenmesini istemediğiniz kısımlar varsa Yazıları Hariç Tut kısmından bunu belirleyebilirsiniz.
 • Yazılar ve Sayfalar sekmesinden sitemap için aktif özellikler olduğunu kontrol ediniz.
 • Ortam kısmını ise pasif yapabilirsiniz, bu durumda görsel medya dosyalarınız kapsam dışında tutulacaktır.
Rankmath SEO Site Haritası Ayarları Nasıl Yapılır?

Rankmath SEO Diğer Ayarlamaları

Rankmath SEO oldukça kapsamlı bir eklenti olduğundan ana ayarlamaları yaptıktan sonra diğer detaylı ayarlamaları yapabilirsiniz. 404 Monitör sekmesi altından sitenizde bulunan 404 kaynaklarını kontrol edebilir ve bu sayfaları yeniden yönlendirebilir ya da silme işlemi yapabilirsiniz. İlk kurulumda bu sayfa büyük ihtimalle boş görünecektir.

Yönlendirmeler kısmında ise yönlendirme yapacağınız adresleri kolayca belirleyebilirsiniz. Özellikle pratik şekilde link değişimi yapmak istediğiniz anlarda size yardımcı olacaktır.

SEO Analizi kısmında ise sitenin genel SEO puanı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunun içinse sitenizi Rank Math hesabınız ile bağlantılı hale getirmeniz gerekecek. Bağlantı sağladıktan sonra genel SEO puanınızı öğrenebilirsiniz.

Durum ve Araçlar kısmından dilerseniz eski bir Rankmath SEO sürümüne dönüş yapabilirsiniz. Otomatik güncelleme kısmını kontrol edebilirsiniz. İçeri ve dışarı aktarmadan yararlanabilir ya da sitenizde kullandığınız tüm tema, eklenti, veritabanı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Rankmath SEO kurulumu ve kullanımı ile size ideal bir deneyim yaşatacaktır.

Rankmath seo nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Rankmath seo ile iç seo konusunda eksikliklerinizi giderebilirsiniz. Daha iyi bir şekilde arama motorlarında üst sıralara gelebilmek için ise backlink paketleri ile firmamız aracılığıyla destek alabilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim