SEO

Semantik SEO Nasıl Uygulanır?

Semantik SEO Nasıl Uygulanır?

Semantik SEO nasıl uygulanır? Öncelikle semantik SEO nedir? Bunu cevaplayalım. Semantik SEO, internet siteniz için ürettiğiniz içeriklerin daha derinlemesine inerek anlam kazanması demek. Semantik kelimesinin de karşılığı anlamsal olduğu için içeriklerin anlamsal olarak derinleştirilmesi şeklinde de ifade ediliyor. Semantik SEO, kullanıcıların aramalarına göre kelimeleri optimize eder. Ancak sadece optimize etmekle kalmaz kullanıcıların içerikle ilgili soracağı soruları da cevaplar. Bu şekilde de içeriğin derinleşmesine neden olunmakta. Ne kadar çok soruya cevap verirseniz içeriğinize o kadar değer katmış olursunuz. Google, kullanıcılarını beğenilerine göre yönlendirmeyi sevdiği için daha fazla derinliği bulunan sayfaları üst sıralara taşımaktadır.

Semantik SEO anahtar kelimelerden değil belirli konulara göre optimize edilmiş içerik arama motoru yazma tekniği. Konu bütünlüğü ve anlam semantik SEO için öncelikli unsurlardır. Bir web sitesinin trafiğini iyileştirmeye yönelik pazarlama yöntemi olarak da ifade edebileceğimiz semantik SEO, arama motorlarına veri ve içerik sağlayarak bunu gerçekleştirmektedir. Web sitesi sahipleri için kullanıcılarının sayısını arttırmak, web sitelerini üst sıralara taşımak için semantik SEO tercih edebilirsiniz.

Semantik SEO Basamakları

Semantik SEO kullanımı için belirli adımları takip etmeniz sizi arama motorlarında üst sıralara çıkaracaktır. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hedef kelime topluluğu belirleme
 • Bu kelimelerle semantik olarak birbiriyle bağlı cümleler bulma
 • SEO içeriğinin planlama aşamasını bu cümleleri düşünerek hareket emte
 • İçeriği karar verdiğiniz cümleler ve hedef kitlenizi düşünerek oluşturma ve konuyla ilgili gelebilecek soruları önceden tahmin ederek yanıtlamak.
 • Bol bol anahtar kelime, başlıklar ve ifade kullanmak.

Semantik SEO Tercih Edilme Nedenleri

Arama motorları, kullanıcılardan gelen sorgulamaları doğru bir şekilde anlamak ve bu sorgulamalarla ilgili doğru sonuçları almak için bağlam oluşturması gereklidir. Bağlam oluşturmak içinse kelimeler, sözcükler ve uzun metinler kullanmaktadır. Bu nedenle arama motorlarının bu ihtiyacına cevap verebilmek için web siteleri semantik SEO projeleri kapsamında veri ve içerik üretimi sağlıyor.

Web sitesi sahiplerinin içinde bulundukları ya da hizmet sağladıkları sektöre yönelik kelime ve bağlantılı içerikler üretmeleri semantik SEO ile mümkündür. Bütünsel ve semantik SEO kurallarına göre yazılan içeriklerin uzun ömürlü kullanıma sahip olduğu da bilinen bir başka gerçektir. Görsel ve metinsel açıdan anlamlı içerikler oluşturmak için semantik SEO tercih edilmelidir. Böylece Google arama motorlarında üst sıralarda olabilirsiniz.

Semantik SEO Kullanımının Avantajları

Google tarafından desteklenen bir SEO çeşidi olan semantik SEO’nun web sitesi sahiplerine birçok avantaj sağlamaktadır;

 • Doğru hedef kitleye ulaşma
 • Potansiyel müşteri sayısını arttırma
 • Web sitesinde trafiği arttırma
 • Google’da üst sıralara yükselme
 • Uzun süreli sıralama imkanına sahip olma
 • Anlam bütünlüğünü kolayca elde etme
 • Farklı türlerde anahtar kelime sıralamaları kazanabilmek için daha fazla şansa sahip olmak.

Semantik SEO Nasıl Uygulanır?

Gelelim asıl sorumuza. Semantik SEO nasıl uygulanır? Google arama yapan kullanıcılarının sorgulamalarının hemen cevaplanmasını ister. Bu cevaplandırmalarla ilgili sonuçlar web sitenize yönlendiriliyorsa kullanıcılara aradıklarını sunmanız son derece önemlidir. Burada semantik SEO kullanmanın ayrıcalığı ortaya çıkmaktadır. Semantik SEO projeleri ile web sitenize uygulayabileceğiniz birkaç ipuçunu şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Konuyu Hedefleme

Google, arama yapılan kelimeleri değil o kelimelerle ilgili tüm bağlantıları kullanıcılarının hizmetine sunmaktadır. Semantik SEO da web sitelerinin bu ihtiyacını karşılamaya yönelik konu bütünlüğü içermektedir. Sadece anahtar kelimelerle belirli cümleleri değil, daha geniş perspektiften konuyu ele almak gereklidir. Bir konu ile ilgili içerik oluştururken alt anlamlarını da kapsayacak şekilde bütünlüklü içerikler oluşturulmalıdır.

 • Kullanıcıların sorularını yanıtlama

Birçok içerik pazarlamacısının gözden kaçırdığı kullanıcıların Google arama motoru sorgulamalarına bakmak, en kolay semantik SEO uygulamasıdır. Oluşturmak istediğiniz konu ile ilgili sorulmuş olan soruları bularak yazacağınız içerikte bu soruları yanıtlamak web sitenizin trafiğini arttırır. Her konu ile ilgili sorulmuş soru bulabilirken tek yapmanız gereken biraz araştırmak.

 • Dili düzgün ve dilbilgisine uygun kullanma

Sesli arama özelliğinin yoğun olarak kullanılması nedeniyle dilin anlaşılır ve doğru kullanımı önem kazandı. Web sitelerinde yer alan içeriklerin düzgün bir dil kullanılarak yazılmış olması semantik SEO uygulamasının gerçekleştirilebilmesi için bir nevi ön koşul. Arama kısmına girilen kelime ya da seslerin doğru ve anlamlı bir bütün oluşturması için dilin düzgün kullanımına bağlıdır.

 • Siteyi ziyaret eden kullanıcıları uzun süre tutacak farklı içerikler üretme

Arama motoru vasıtasıyla web sitenize gelen kullanıcıların sitenizde kalma süresi SEO bağlamında her zaman önem teşkil eder. Ziyaretçiler için web sitenize yönelik iki olasılık bulunmaktadır; sayfanızdan hoşlanmayarak 10 saniye sonra geri düğmesine basması ya da sayfanızı beğenerek her cümleyi okuyup, 10 dakikadan fazla vakit geçirmesi. Kullanıcıların sayfanızı beğenmesi ve vakit geçirmesi için görsel içeriklerden faydalanabilirsiniz. Kullanacağınız görsel içeriklerin SEO kurallarına uyum sağlaması, ziyaretçiler açısından da verimli kullanıma olanak sağlayacaktır.

Semantik SEO Medya Nasıl Kullanılır?

Web sitenizde ziyaretçilerin daha fazla vakit geçirebilmesi için kullanacağınız medyaları bazı SEO kurallarına göre düzenlemelisiniz. Öncelikle ziyaretçiler uzun paragrafların olduğu metinlerden hoşlanmazlar. Bu nedenle aralara resimler eklemeniz okuma zevkini arttıracaktır. Paragrafları üç satırla sınırlandırmak ve maksimum dört tane olacak şekilde yazmak ideal bir içerik elde etmenizi sağlayacaktır. İyi ve görüntü kalitesi yüksek resim ve fotoğraflar kullanmak, görsel olarak bol malzemelerden yararlanmak önemli. Bunlar, ziyaretçilerin sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlar. Görsel kullanımında sol üst ve merkezin tercih edilmesi odaklanmayı kolaylaştırdığı için bu şekilde uygulanması ziyaretçilerin dikkatini daha çok çekecektir.

Semantik SEO nasıl uygulanır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. İç SEO çalışmaları kadar dış SEO çalışmalarının da önemi büyük. Eğer backlink paketleri ile daha da iyi yerlere gelmek isterseniz, bu konu ile ilgili hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim