Kullanıcı Arama Niyeti

Kullanıcı arama niyeti, kullanıcıların yaptıkları bir aramada arkada yatan nedendir. Arama niyeti kullanıcının o aramayı hangi amaçla yaptığını sorgular. Bu sayede kullanıcının en doğru içeriği sunan web sitesine ulaşımı sağlanır. Kullanıcı arama niyeti kavrayabilmek, Google’da üst sıralarda yer alabilmenin temel kurallarından bir tanesi. Çünkü Google kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmayı amaçlar. Bir kullanıcı Google’da ‘adidas ayakkabı satın al’ kelimelerini aratırsa kullanıcının amacı karar verdiği bir ürünü satın almaktır. Google kullanıcının aramasındaki niyeti algılayarak en iyi seçenekleri ilk sayfada sıralar. Böylece arama yapan kullanıcı sonuca direkt ulaşmış olur. Bu nedenle kullanıcı arama niyetinin iyi anlaşılması, içeriklerin bu amaca göre hazırlanması ve doğru anahtar kelime seçimleri, web sitelerinin arama sonuçlarında ilk sayfada yer alabilmeleri için çok önemlidir. Peki kullanıcı arama niyeti nasıl anlaşılır? Şimdi bu sorunun cevabını arayalım.

Kullanıcı Arama Niyeti Nasıl Anlaşılır?

 Her aramanın arkasındaki niyet genel olarak farklı olur. Ancak kullanıcı bazı kelimeler ile neyi amaçladığını belli eder. Dikkat edilmesi gereken nokta ise yapılan bir sorguda en çok hangi niyet ile araştırma yapıldığı olmalıdır. Bunun için ‘arama motoru sonuç sayfası’ yani SERP sonuçları, kullanıcı niyetini anlayabilmek için iyi bir referans kaynağıdır. Arama motorlarına yapılan herhangi bir sorguda en çok amaçlanan niyete uygun sayfalar sıralanır. Bu sayfaları inceleyerek araştırmalarınıza başlayabilirsiniz.

Kullanıcı arama niyetini anlamanın bir diğer yolu ise Google araçlarından olan ‘Anahtar Kelime Planlayıcısı’ aracını kullanmak olacaktır. İlgili kelimeler aratıldığında en çok aratılan anahtar kelimeler listelenecektir. Bu anahtar kelimelere sahip olan içeriklerin görüntülenme sayısında ise artış olacaktır.

Kullanıcı Arama Niyetine Uygun İçerik Nasıl Hazırlanır?

Kullanıcı arama niyeti için arama amaçlarını gruplayabiliriz. Bu grupların temel amacı kullanıcının yaptığı aramadaki amacı daha iyi kavrayabilmektir.

  • Satın Alım: Karar verilmiş bir ürün veya hizmet satın alma
  • Bilgilendirme: Bir konu hakkında bilgi edinme.
  • Gezinme: Belirli bir siteye giriş yapmak
  • Ticari: Henüz karar aşamasında olan ürün veya hizmet araştırması

Bir web sayfası kullanıcı arama niyetine yönelik içerikler hazırlamak istiyor ise içeriklerin amacına ve konuya uygun olarak hazırlanmış olmasına dikkat etmeli. Çoğu web sayfası tıklanma sayısını artırmak adına sadece başlıklarda kullanıcı arama niyetine yönelik anahtar kelimeleri kullanır. Ancak içeriğin kullanıcının istediği sonucu vermediği anlaşıldığı takdirde sayfa terk edilecektir. Kullanıcı arama niyetine yönelik içerik oluşturmanın bir diğer amacı da zaten kullanıcının sayfaya tekrar geri dönmesini sağlamaktır.

Satın Alım Amaçlı Yapılan Aramalar

Bir kullanıcı ihtiyacı olan ürün veya hizmete ulaşabilmek için belli kelimeleri arama motorlarında aratır. Amaç, karar verilen ürün veya hizmeti satın almaktır. Kullanıcılar bunun için ‘satın al’, ‘kupon kodu’, ‘indirim’ gibi kelime veya kelime gruplarını aratırlar. Google kullanıcının yaptığı aramamanın arkasındaki niyeti algılayarak onlara ihtiyaçları olan sayfaları ilk sıralarda sunar. E-ticaret siteleri için son derece önemli olan bu grup, satışları artırmada kilit rol oynamaktadır.

Bilgilendirme Amaçlı Yapılan Aramalar

Araştırmalar göstermektedir ki arama motorlarında gerçekleştirilen sorguların yaklaşık %80’i bilgi edinme amaçlı yapılmaktadır. Bir kullanıcı yaptığı sorguda bilgi edinmesini sağlayacak sayfaları ziyaret etmek ister. İlgili kelimeler ise daha çok ‘nasıl yapılır?’, ‘nedir?’ gibi kelimelerden oluşsa da soru öbeği barındırmayan kelime grupları da aramalarda sıkça yer alır. Örneğin; ‘Amerika başkanı’, ‘ kabak tatlısı tarifi’ gibi kelimeler de bilgi edinmek isteyen kullanıcılar tarafından aratılabilecek kelime öbeklerindendir.

Gezinme Amaçlı Yapılan Aramalar

Gezinme amaçlı yapılan aramalarda amaç bellidir. Tıpkı satın alım amaçlı yapılan aramalarda olduğu gibi kullanıcı ziyaret edeceği sayfaya zaten karar vermiştir. Kullanıcının amacı daha fazla vakit kaybetmeden ziyaret etmek istediği sayfaya ait kelimeleri arama motorlarında aratır. Bunun bir sebebi kullanıcının adres çubuğuna web sayfasının URL’sini yazmak ile uğraşmak istememesidir. Örneğin kullanıcı ‘facebook’, ‘twitter’, ‘Instagram’ gibi sorguları aratarak amaçladığı sayfayı ziyaret etmek ister.

Ticari Araştırma Amaçlı Yapılan Aramalar

Ticari araştırma amaçlı yapılan aramalarda amaç henüz satın almaya karar verilmemiş ürün veya hizmetlerin karşılaştırmalarını yapmaktır. Kullanıcı satın alma niyetli olduğu ürün veya hizmeti muadilleri ile karşılaştırmak, fiyat bilgisi ve özellikleri hakkında bilgi edinmek istiyor. Bunun için kullanıcılar arama motoruna ‘İstanbul en iyi kafeler’ , ‘Iphone X incelemesi’ veya ‘MacBook Pro vs Huawai Matebook’ şeklinde sorgulamalarda bulunurlar.

Kullanıcı Arama Niyetinin Önemi

Her kullanıcı her sorgusunda elbette ki istediği sonuca en kısa sürede ulaşmak ister. Google gibi arama motorları ise kullanıcı odaklı çalışmalar yürüterek kullanıcının en iyi sonuca en kısa sürede ulaşmasını sağlar. Bunu, kullanıcı niyetinin ne olduğunu algılayabilen algoritmalar sayesinde yapar. Çünkü kullanıcılar hedefledikleri sonuca ulaşabilmek amacıyla belli kelime öbeklerini aratır. İşte bu noktada kullanıcı arama niyetinin önemi daha da iyi anlaşılmaktadır. Bir web sayfası kullanıcıların arama niyetine yönelik içerikler hazırlar ise Google aramalarda daha üst sıralara çıkar. Ve bu sayede yüksek satış oranlarına, yüksek ziyaretçi trafiğine ve tıklanma sayısına ulaşır.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim