RSS Beslemesi nedir? Bloglar, dünyadaki çok sayıda bilgiye erişilebilir olmasını mümkün kılmakta. Bir blogdan diğerine sörf yapmak zorunda kalmadan en yeni haberlerin ve içeriğin doğrudan size teslim edilmesi güzel olmaz mıydı? RSS, bloglar yeni içerik eklediğinde sizi bilgilendirir. En son başlıkları ve blog girişlerini metin, ses dosyaları, fotoğraflar veya videolar yayınlandıktan hemen sonra tek bir ekranda alabilirsiniz.

RSS Beslemesi Nedir?

Blogları ziyaret ettiğinizde bu siteyi XML, RSS, Subscribe ve Syndicate simgeleriyle küçük turuncu düğmeleri fark etmiş olmalısınız. Düğmeye tıklayarak, göreceğiniz tek şey bilgisayar kodlarının bir yığınıdır. Bu bir RSS beslemesidir.

RSS, RDF Site Summary, Rich Site Summary veya Really Simple Syndication anlamına gelir. İkincisi en popüler tanımlayıcı tanımdır. RSS, blog yayıncılarının içeriği diğer bloglara veya bireysel web sörfçülerine paylaşmasına ve dağıtmasına izin veren bir akış biçimidir. Blogcular, blog gönderileri şeklinde güncellemeler sağlamak için RSS kullanır. Bir blog, yaygın olarak RSS beslemesi olarak bilinen RSS içeriği yayınlarsa, bu feed, o blogda yayınlanan tüm girişlerin özetlerini içerecektir. RSS, internet kodlama dili XML’DE yazılmıştır, bu nedenle bazı düğmeler bu şekilde etiketlenmiştir.

RSS beslemesinin ilk kısmı, içeriği yayınlayan “kanal” veya kaynak hakkında açıklayıcı bir ayrıntıdır. “Kanal”, kaynağın başlığını, kısa bir açıklamasını, blog adresini, bilgilerin en son güncellendiği tarihi, blog yazarının adını ve e-posta adresini içerir. İkinci bölüm öğelerin listesidir. Her ” öğe ” yayınlanan bir içerik parçasını temsil eder. Her “öğe”, girişin başlığını (başlık), girişin iki ila üç cümle özetini (açıklama) ve tam girişi okumak için URL adresini içerir.

RSS beslemeleri, feed reader olarak bilinen bir yazılım veya web uygulaması tarafından okunacak şekilde tasarlanmıştır. Feed okuyucuları, RSS beslemelerinde bulunan verileri anlar. Ve bu verileri çevirir ve İnternet kullanıcıları veya özelleştirilmiş bloglar için kullanılabilir hale getiriyor.

RSS Beslemelerine Abone Olma

Güncellemeleri almak veya RSS beslemelerini görüntülemek için bir besleme okuyucusuna ihtiyacınız olacaktır. Feed reader, bir bloga abone olmanızı (feed eklemenizi) ve bu blog güncellendiğinde hızlı özetler almanızı sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama aynı zamanda RSS okuyucu, haber toplayıcı, haber okuyucu veya feed toplayıcı olarak da adlandırılır. RSS beslemelerine abone olduğunuzda, feed okuyucu farklı bloglardan toplar ve bunları yeni içerik arayan bireysel blogları ziyaret etmek yerine okumak için uygun bir yerde düzenler. Abone olduğunuz kanallardan birinde yeni içerik yayınlandığında, kanal okuyucu yeni başlıkları görüntüler. Başlıkları gözden geçirebilir ve özellikle ilginçse, Başlığı tıklayabilir ve tüm içeriği okuyabileceğiniz orijinal kaynağa yönlendirilirsiniz.

RSS Beslemesi Nedir?

Feed Okuyucularının öncelikle iki sürümü vardır – web tabanlı ve bağımsız uygulamalar. Web tabanlı veya çevrimiçi besleme okuyucular RSS abonelikleri için hızlı bir başlangıç sağlar. RSS beslemelerinizi herhangi bir bilgisayardan okumanıza izin veriyorlar. Gelişmiş özellikleri ile diğer bir maliyetle sunuluyor olsa da bunların bazıları ücretsizdir. Web tabanlı feed Okuyucularının bazı örnekleri Google Reader, my Yahoo ve Bloglines’dir. Tek başına veya indirilebilir feed okuyucular, Microsoft Outlook e-posta programı gibi ana bilgisayarınıza yüklediğiniz uygulamalar olarak biliniyor. Bu besleme okuyucuları genellikle arka planda çalışır. Bir ses veya pop-up penceresi herhangi bir güncellemeyi size bildirir. SharpReader, Windows için ücretsiz bir besleme okuyucusudur. Mac kullanıcıları için tercih edilen bir besleme okuyucu Netnewswire’dır.

Bir feed okuyucunuz olduğunda, feed okuyucunuzda ne almak istediğinizi seçebilirsiniz. En sevdiğiniz blogların RSS düğmelerini kullanarak beslemeleri de ekleyebilirsiniz. RSS turuncu simgesine tıklayın. RSS beslemesinin URL’sini feed okuyucunuza sürüklin. Veya aynı URL’yi feed okuyucunuzdaki yeni bir feed’e keserek ve yapıştırarak feed’e abone olabilirsiniz. Çoğu blog, turuncu RSS, XML düğmesini kullanarak RSS beslemeleri sunar. Tersine, kendi RSS feed’inizi de oluşturabilirsiniz.

RSS Beslemesi Oluşturma

Ayrıca kendi feed’lerinizi de oluşturabilirsiniz. Oldukça kolay bir iştir. En zor şey, içeriğin kendisini oluşturmaktır. Feed’in bir kısmı genellikle feed okuyucusuna blog girişinizin hangi bölümlerinin RSS Başlığı, açıklama, tarih, bağlantı ve diğer ilgili verilerle ilgili olduğunu bildiren standart RSS formatını kullanır. Bu, içeriğin önemli bölümlerini feed okuyucusunun anladığı etiketlerle çevrelemek için standart yöntem olan XML formatı kullanılarak yapılır. İçerik bir RSS beslemesi ile kurulduktan sonra, okuma halk için hazırdır.

RSS Beslemesi Yayınlama

Blogunuza bir yayınlama seçeneği olarak RSS sendikasyon ekleyebilirsiniz. Bazı durumlarda, bu, herhangi bir şey ayarlamak zorunda kalmadan otomatik olarak yapılır. Blogger, TypePad veya WordPress gibi bir bloglama aracı yazılımı kullanıyorsanız, bir feed yayınlamak, yerleşik özelliklerinden ve feed ile ilgili diğer bazı seçeneklerden biridir. Diğer feed okuyucu türleri, RSS sendikasyonu eklemek için programlama becerileri gerektirebilir.

RSS Beslemesinden Yararlanma

RSS’NİN en zorlayıcı kullanımı, ilgilendiğiniz bilgileri almanıza ve mümkün olan en kısa sürede okuyabileceğiniz tek bir yerde sizin için güncellemenize izin vermesidir. RSS, bireysel kullanıcılar, blog yayıncıları ve işletmeler tarafından da benimsenmiştir.

Bireysel kullanıcılar için, RSS beslemeleri onları haberler, bilgiler ve blog gönderileri ile güncel tutar. Çok sayıda blogu ziyaret etmeye gerek yok. Posta kutusunu karmakarışık e-posta haber bültenleri hiçbir tufan yoktur. E-postanın aksine, spam yoktur. Devre dışı bırakma her zaman yapılabilir. Ve bir feed’e abone olmak için herhangi bir iletişim bilgisi vermeye gerek yoktur. Bireysel bir kullanıcı, kendisine gelen içeriği de özelleştirebilir ve ilgisini çekmeyen blog girişlerini görmezden gelebilmekte. Feed okuyucu ona içerik sunduğundan, yeni gönderileri kontrol etmeye kesinlikle gerek yoktur.

Blog yayıncıları için RSS, yeni blog girişlerinin bireysel kullanıcılara uygun bir şekilde hızlı bir şekilde dağıtılmasını sağlar. Bir bloga dahil edildiğinde RSS beslemeleri, blog varlığını güçlendirilir. Ve gelir fırsatlarını en üst düzeye çıkararak daha kişiselleştirilmiş ve etkileşimli bir kullanıcı deneyimi sunar.

İşletmeler İçin RSS

İşletmeler için, RSS beslemeleri, önemli güncellemeler için blogları düzenli olarak kontrol etmeden veya bir dizi e-posta dağıtım listesiyle uğraşmadan bunu yapmalarına izin verir. RSS, işletmelere çok ihtiyaç duyulan taze bilgileri sağlar. RSS beslemeleri, marka pazarlaması, Müşteri Hizmetleri, iç ve dış iletişim ve rekabet bilinci için son derece yararlıdır.

Özetle, dünyadaki en son haberler ve olaylardan haberdar olmak istiyorsanız ve bilgi aşırı yüklenmesini yönetmekte zorlanıyorsanız, RSS iyi bir cevaptır. Umarım, bu temeller RSS ile başlamanıza yardımcı olur. İlk başta anlamak zor olabilir. Ancak bunun özünü anladıktan sonra, web’de gezinmek RSS ile zahmetsiz olur.

Rss beslemesi nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Ayrıca blog sitenizin uzun vadede daha iyi yere gelmesini isterseniz backlink paketleri için bizlere ulaşabilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim