SEO

Başlık Etiketleri Nasıl Oluşturulur?

Başlık etiketleri nasıl oluşturulur? Sorusundan önce, başlık etiketi nedir? Sorusuna cevap verelim. Title tags olarak da bilinen başlık etiketleri SEO çalışmalarında önemli bir rol oynuyor. Web sitelerine etkisi oldukça büyük. SEO çalışmalarında her ayrıntı titizlikle incelenirken başlık etiketleri diğerlerinden bir adım önde yer almakta. Başlık etiketleri, adından da anlaşılacağı gibi belge, yazı ya da içeriğin başlığını ifade etmekte. Hem SEO hem de sosyal paylaşımlar açısından bu etiketler son derece önemli. Başlık etiketleri, bir web sitesi sayfasının ön izleme snippetlerini görmek için arama motorlarının sonuç sayfalarında yoğun bir şekilde kullanılmakta.

Başlık etiketleri, anahtar kelimeleri ve web sitesinde yer alan içerikleri ifade eder. Daha kısa tabiriyle, arama motorları üzerinden web sitelerine giden pusula. Böylece kullanıcılar yaptıkları aramalarla web sitenize yönlendirilirler. Arama motorları web sitenizin içeriğini ve sitenizin yapısını anlamak için başlık etiketlerinin unsurları olan HTML elementlerini kullanmanızı istemekte. Başlık etiketi kullanırken arama motorlarında en çok aranılan kelimeler tercih edilmeli. Tercihler oluşturulurken kullanıcıların anahtar kelime girdileri araştırılarak aralarından en kısa ve anlaşılır olan seçilmeli.

Başlık etiketlerini belirlerken içerikle uyumlu olması ve konu içerisinde yer verilen kelimelerle de uyumlu olması önemli. Sürekli tekrara düşmeyen kelime seçimleri ve konu ile uyumlu bir yazım üslubu kullanılmalı. Aksi halde başlık etiketiniz SEO yapısına uygun olmaz. SEO yapısına uymayan başlık etiketine sahip siteler SPAM olarak işlem görebilir. Arama listesinde arka sıralara düşebilir. Hatta Google site sahiplerine ceza uygulayabilmekte. Başlık etiketleri oluştururken SEO kurallarına uymanız önemli. Sade, anlaşılır ve pratik başlık etiketleri tercih etmeniz aramalarda üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

Etkili Başlık Etiketleri Nasıl Oluşturulur?

Başlık etiketlerini oluşturmak her ne kadar kolay gibi görünse de SEO yapısına uygun olması için bazı ipuçlarını uygulamak gereklidir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Başlık etiketleri belirlenirken sitenin içeriğini en yalın ve kısa şekliyle açıklar nitelikte olması gerekmektedir. Bu yalnızca SEO yapısına uygun olması için değil, kullanıcıların daha net bir şekilde anlaması ve siteyi tercih etmesini arttırılması içindir.
 • Google’ın başlık etiketi için koyduğu karakter sınırına uyulmalıdır. Buna göre başlık etiketi 50 – 60 karakterden uzun olmamalı.
 • Başlık etiketleri, kullanıcıların arama motorlarında sıklıkla kullandığı kelimelere göre belirlenmelidir.
 • Makale içeriğinde kullanılan anahtar kelimelerin başlık etiketi olarak kullanılması Google tarafından sevilen bir durum değildir. Google bu tarz içerikler kalitesiz olarak değerlendirmektedir.
 • Makale de kullanılan anahtar kelimelerden başlık etiketi olarak yararlanılacaksa en fazla iki tane anahtar kelime kullanılması uygun olacaktır.
 • Başlık etiketleri kullanırken içeriğin bütünlüğünü bozmayacak şekilde olmasına özen gösterin. Belirli bir sıra ile ilerleyen konuya uygun ana ve alt başlık etiketleri tercih etmelisiniz.
 • Web siteleri uzun yazılardan oluşuyorsa başlık etiketlerinin bu yazıları özetleyebilecek seviyede olması gerekmekte. Özellikle blog siteleri bu tarz sayfalar olup başlık etiketlerinin kısa, özetleyici şekilde olması önemlidir.
 • Başlık etiketleri sık sık kullanılmamalı, alt başlık olmayacak kelime gruplarını kapsamamalıdır.
 • Her sayfa için farklı bir başlık etiketi kullanılmalıdır.
 • Başlık etiketleri CSS dosyada düzenlenmelidir.
 • Google aramalarda üst sıralarda yer alabilmek için başlık etiketleri ile birlikte meta etiketleri kullanımına da özen gösterilmeli.

Meta Etiketleri Kullanımı

Web sitelerinin içerikleri hakkında bilgi vermek için arama motorlarına yaptıkları yönlendirmelere meta etiketleri adı verilmektedir. HTML ve XHTML  dilleri kullanılarak web sitelerini tanımlamaları yapılır. Meta etiketleri sayesinde arama motorları içerikler hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Meta etiketleri şu şekilde incelenebilir;

Title: Web sayfasının başlığı şeklinde açıklanabilir.

Description: Web sitesini tanımlamak için kullanılan meta tagıdır. Arama motorlarının web sitelerini fark edebilmesini sağlamaktadır. Description etiketinin kısa olması Google tarafından keşfedilmeyi kolaylaştırmaktadır.

Keywords: İçerikte kullanılması gereken anahtar kelimelerin bilgisini veren tagdır.

Robots: Web sayfaları hakkında arama motorlarına bilgi akışını sağlar.

Generator: HTML kod yazılımı ile ilgili bilgi verir.

Refresh: Web sayfasının isteye bağlı olarak belirli periyotlarda yenilenmesini sağlayan meta tagdır. Ayrıca, tagla, istenilen web sayfasına yönlendirme yapılabilmekte.

Başlık Etiketi Kullanmanın Faydaları

Oluşturulan içeriğin yapısına uygun ve doğru yerlerde kullanılan başlık etiketleri, birçok yarar sağlamaktadır;

 • Birbirini bütünleyen, arama kriterlerine uygun başlık etiketleri web sayfanızın organik trafiğini arttıracaktır.
 • Başlık etiketleri içeriğinizin okunmasını zevkli hale getirerek çarpıcı kelimelerle düz bir metin durumundan çıkmasını sağlamaktadır.
 • Hedeflenmiş anahtar kelimeler ile birlikte başlık etiketleri Google sıralamalarında üst sıralara yükselmeye yardımcı olmaktadır.
 • Başka web sayfaları başlık etiketleri kullanarak sitenize bağlanabilmekte.

Başlık Etiketi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Başlık etiketi oluştururken anahtar kelimelerle doldurulmamalıdır.
 • 60 karakter sınırını aşmamak gereklidir.
 • Başlık etiketi içeriği anlaşılır bir şekilde tanımlamalıdır.
 • Uzun ve anlamsız kelime gruplarından oluşturulan başlık etiketlerinden uzak durulmalıdır.
 • Ne kadar çok başlık etiketi o kadar çok ziyaretçi sayısı anlayışından uzaklaşılmalıdır. Fazla başlık etiketi kullanmak kullanıcı deneyimlerine zarar vermektedir.
 • Sürekli aynı anahtar kelimeleri kullanarak, birkaç kelime değiştirerek aynı başlık etiketi kullanmaktan kaçınılmalı.

Başlık etiketleri nasıl oluşturulur? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. İç SEO ayarlarınızın ardından backlink paketlerimiz sayesinde Google’da üst sıralara gelebilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ara
× Whatsapp İletişim