Evergreen Content Nedir?

Evergreen content nedir? Bir web sitesinin gelişimi için içeriklerin önemi son derece büyük. Kullanıcı odaklı oluşturulmayan, gelişi güzel bir şekilde oluşturulan içeriklerin sitelere net bir katkısı da olmuyor. Google, bir siteyi değerlendirirken çok sayıda farklı varyasyona dikkat ediyor. Bu kriterlerden bir tanesi de şüphesiz ki kaliteli içerik.

Evergreen Content Nedir?

Evergreen content, güncelliğini hiçbir zaman kaybetmeyen, kullanıcının her daim tüketmek isteyeceği içeriklerdir. Bu tür içerikler sayfanıza yüksek miktarda trafik çekebilmenizi sağlayan ve her zaman geçerliliğini koruyan site dostu içeriklerdir.

Evergreen içerikler güncelleme gerektirmez ve uzun solukludur. Bu sayede içeriğin takibi veya yeni bir ekleme yapılması gerekmez. Ancak her güncelleme gerektirmeyen içerik de Evergreen içerik değildir. Peki bir içeriğin Evergreen içerik olduğu nasıl anlaşılır? Evergreen içerik türleri nelerdir ve bu tür içerikleri hazırlarken nelere dikkat edilir? Şimdi bu soruları cevaplayalım.

Her İçerik Evergreen midir?

Her içeriğin web sitesine artı bir tıklanma, artı bir ziyaretçi getirmesi beklenir. Yüksek tıklanma oranı getiren her içerik evergreen içerik olmadığı gibi her evergreen içeriğin de yüksek tıklanma oranı getirmesi gerekir. Bu nedenle bu tür içerikler tıklanma oranlarını artırarak web sayfalarının Google aramalarda üst sıralara yükselmesine yardımcı olur. Bir içeriğin evergreen içerik olarak adlandırılabilmesi için o içeriğin her zaman için geçerliliğini koruması gerekir. Gündeme dair içerikler, haberler, magazinsel içerikler, kişisel görüşlerin belirtildiği içerikler Evergreen içerik değildir. Bu tür içerikler güncelliğini yitiren veya yenilenmeye ihtiyaç duyan, kişisel görüş ve belirli bir konuda değişebilen bilgiler sunan içeriklerdir. Örneğin moda ve giyim sektörünü ele alırsak bu tür konuları ilgilendiren hızlı tüketime dayalı sektör içerikleri sadece yayımlandığı dönem içerisinde geçerlidir. İleriki dönemlerde güncelliğini yitirecektir.  

Evergreen içerikler hızlı tüketilen ve anlık tıklanma sağlayan içeriklere nazaran daha uzun soluklu, site içerisinde geçirilen süreyi artıran içeriklerdir. Pek çok e-ticaret sitesi oluşturdukları kaliteli evergreen content formatındaki içeriklerle daha fazla satış yapabilmeyi garanti altına almaya çalışmaktadır.

Evergreen İçerik Türleri

Evergreen içerikler ‘Nedir?’, ‘Nasıl Yapılır?’ içerikleri, ürün incelemeleri, liste içerikleri gibi formatlarda hazırlanabilir. Bazı sektörlerde ‘Nasıl Yapılır?’ içerikleri güncelleme gerektirse de ‘Nedir?’ içerikleri her zaman için güncelliğini koruyan içeriklerdir. Örneğin sağlık, bilişim veya bilim gibi alanlarda üretilen her ‘nasıl yapılır?’ içeriği güncelleme gerektirse de ‘nedir?’ içerikleri bu konuda daha güvenilirdir.

Öte yandan ürün incelemelerinin yapıldığı içerikler de uzun soluklu bir getiri vadeder. Elektronik ürünlerin karşılaştırılması veya bir ürünün özelliklerine dair veriler barındıran içerikler daima ziyaretçi çeken içeriklerdendir.

Evergreen İçeriklerin SEO Projelerine Katkıları

Evergreen içerikler SEO projelerinin en önemli unsurlarından biridir. Web sayfasına hem organik trafik kazandırmada hem de siteye olan geri dönüşümlerin artırılmasında olukça başarılıdır. Kaliteli ve doğru hazırlanmış bir Evergreen content oluşumu sitenizin iyi bir izlenim bırakmasını sağlayarak geri dönüşümleri artırır. Bu sayede kullanıcı sitede daha fazla vakit geçirmeye eğilimli hale gelir.

Evergreen content oluşumlar siteye kaliteli backlink kazandırmada kullanılacak en kolay yöntemlerden biridir. Bu oluşumlar organik trafiğin artmasını sağlar ve marka bilinirliğini yükseltir. Arama sorgularında sürekli ilk sıralarda çıkan web sayfaları kullanıcıların dikkatini çeker ve web sayfasının popülaritesi artar. Bu durum çoğunlukla kaliteli bir şekilde hazırlanmış evergreen content oluşumlarına bağlıdır.

Evergreen Content Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evergreen içerikler oluşturmadan önce ilgili konunun dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Evergreen content formatında olduğu sanılan pek çok içerik güncelleme gerektirebilir. Sürekli gelişim içerisinde olan bir sektör ile ilgili bir içerik hazırlanıyorsa sektörün dinamiklerine iyi derecede hakim olmak ve sektörü sürekli takip etmek gerekebilir. Bu durum içeriğin sürekli güncellenmesi gerektiği durumunu ortaya çıkarabilir. ‘Nasıl Yapılır?’ ve ‘Nedir?’ tarzı içerikler her zaman için kazançlı çıkmanızı sağlar. Ancak her durumda da içerik hazırlanan alan ile ilgili tüketicinin ihtiyacı doğrultusunda bir Evergreen content oluşturulması gerekir.

Evergreen Content ve Web Sitesi Trafiği

Web sitesinin trafiği artırılmak isteniyorsa her içerikte olduğu gibi Evergreen content oluşumlarında da kullanıcı arama niyetine uygun içerikler hazırlanmalı. Kullanıcı arama niyeti basit bir tabirle bir kullanıcının sorgulamasının arkasında yatan amaçtır. Kullanıcılar her zaman aradıkları içeriğe hemen ulaşmak isterler. Google gibi arama motorları kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmak adına web sayfalarındaki içerikleri belirli algoritmalarla inceleyerek en iyi sonucu veren sayfaları ilk sıralara yerleştirir. Bu nedenle doğru Evergreen içerik oluşturmak ve bunu kullanıcı arama niyetine göre hazırlayabilmek hem arama motorları hem web sitesi hem de kullanıcılar için oldukça önemli.

Evergreen içerik hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise hazırlanan içeriğin kapsayıcılığı ve kalitesidir. Oluşturulan içerik ne kadar iyi bir anlatıma ve kapsayıcı bilgilere sahip olursa SERP’te o kadar yüksek bir sıralama elde edilir. Aynı zamanda kaliteli backlink ve organik trafik kazanımı da sağlar.

Evergreen content formatındaki içerikler spesifik konular ile ilgili olur ise kullanıcının dikkatini daha çok çeker. Belirli bir konunun farklı bir bakış açısı ile ele alınması, kullanılan dilin tüketiciye uygun olması ve konunun özgünleştirilmesi tüketici nezdinde marka bilinirliğini artırıcı unsurların başında gelir.

Evergreen content nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Bir sitenin trafiğinin artabilmesi adına önemli sitelerden oluşmuş backlink paketleri de önem arz ediyor.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ara
× Whatsapp İletişim