SEO

BLOG Yazıları İçin SEO Önerileri

BLOG Yazıları İçin SEO Önerileri

BLOG yazıları için SEO önerileri sitenizin alt sayfalarının daha iyi konuma gelmesine katkı sağlar. Bu durum, site içi etkileşimi arttırır. Sektörünüzdeki kazancınızın ve ziyaretçi sayınızın artmasına yardımcı olur. SEO, arama motoru optimizasyonu olarak Türkçede bilinen bir yöntem olarak kullanılmakta. Web sitelerinin Google gibi arama motorlarında üst sıralara yükselmesi ve daha iyi performans gösterebilmesi adına belirli kurallara uygun olarak yapılmakta.

BLOG siteleri için SEO uyumlu olması demek, daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi demek. Çünkü arama motorları kullanıcıların arama geçmişlerini dikkate alarak daha iyi hizmet sunmak için en doğru ve yararlı siteleri ön plana çıkarıyor. Blog sayfaları SEO çalışmalarını titizlikle yapması gerekmekte. Başlangıçta zor ve karmaşık gibi görünse de doğru işlem basamakları takip edildiğinde verimli sonuçlar alınıyor…

Blog sitelerinin SEO’ya uyumlu olması iki taraflı olarak ele alınmaktadır. İlki, blog sitesinin yapısal olarak SEO uyumluluğunun olması ikincisi ise blog içerisinde yer alan yazıların SEO uyumluluğunun olmasıdır. Böylece hem blog hem de blok içerikleri arama motorlarına uygun hale getirilmektedir. SEO çalışmaları bloğunuzun Google tarafından keşfedilebilmesi için tanıtım ve bilgi içeren teknikler uygulamaktadır. BLOG yazıları için SEO önerilerinin doğru şekilde uygulanması, alan adı otoritenize de katkı sağlar.

Blog Sitesinin Yapısı İçin SEO Önerileri

SEO ile uyumlu bir blog sitesi demek, teknik ve tasarım açısından çok iyi bir donanıma sahip olmak demektir. Bloğu ziyaret eden kullanıcıların hızlı ve kolay bir şekilde site içerisinde dolaşabileceği ve aradığını bulabileceği şekilde dizayn edilmiş olması gerekli. Bunun için yapmanız gerekenler :

 • Ön plana çıkmanızı sağlayacak, amacınıza uygun alan adı satın almalısınız.
 • Alan adı satın aldıktan sonra sitenizin tasarımını gerçekleştirmelisiniz. Amacınıza uygun, etkili ve sade bir tasarım tercih etmeniz ziyaretçi sayınızı arttıracaktır.
 • Blog sayfanızı kurduktan sonra Google ve diğer arama motorlarına tanıtmanız gerekmektedir. Bu tanıtım için de çarpıcı bir slogan yaratmak ile meta ve başlık açıklamaları yapmanızdır.
 • Blog tasarımında belirli bir tema üzerinden gitmek, ziyaretçilerin ilgisini daha fazla çekecektir. Site içerisinde daha kolay gezinebilmeleri, aradıkları kategorilere rahat ulaşabilmeleri için açıklayıcı ve sade menü ve göstergeler tercih edilmelidir.
 • Blog sayfanızı tüm akıllı cihazlarla uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Özellikle son dönemde Google, mobil uyumluluk kriterini siteler için zorunlu kıldı. Mobile uyumlu olmayan bir sayfadan verim almanın oranı oldukça düşüktür.
 • Blog sayfanızı oluşturup tasarım ve tanıtımını yaptıktan sonra kullanıcıların bloğunuzda daha fazla vakit geçirmesi için yararlı ve çok kapsamlı içerikler üretmelisiniz. Belirli aralıklarla düzenli olarak yükleyeceğiniz içerikler bloğunuza hareketlilik getirecektir.
 • Blog sayfalarının SEO uyumlu hale getirilmesi arama listelerinde üst sıralarda yer almak için yapılan ekstra reklam ücretinden kurtulmanızı sağlayacaktır. Google tavsiye sitesi olarak sizin blog sayfanızı önermesi hiçbir bedel ödemeden organik ziyaretçi trafiği elde etmenize yardımcı olacaktır.

Blog Yazıları İçin SEO Önerileri   

Blog yazılarının SEO uyumlu olması ile yazınız arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almaktadır. Yazıların hangi konu ile ilgili olduğu önemli değildir, önemli olan kullanıcıya doğru ve özgün bilgi aktarımı yapabilmesidir. Google’ın da blog sahiplerinden beklentisi budur. Ayrıca blog yazılarının arama motorlarına doğru bir şekilde tanımlanması da önemlidir. Bunun için yazılar için en çok aranan anahtar kelimeler tercih edilmelidir. Google Adwords bu konuda oldukça geniş bir kaynak sağlamaktadır. Diğer yapabileceğiniz BLOG yazıları için SEO önerilerini şu şekilde sıralayalım:

 • Blog yazılarının ilgi çekici olması kullanıcıların bilgi alması bakımından önemliyken bloğunuzda geçirecekleri süre açısından da önem teşkil eder. Bu nedenle içeriği kaliteli, okuyucuyu sıkmayan bir üslupla yazılmış yazılar daha fazla ön planda olur.
 • Yazılarınızın en az 300 kelimeden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Ancak 300 kelimelik bir yazı da çoğu zaman yeterli değildir, görsel ve videolarla desteklenmesi yazınızın görünürlülüğünü arttıracaktır.
 • Blog yazılarınız için en önemli kural özgün olmasıdır. Başka bir yerden kopyalanmış yazılar sizi Google’da bulunduğunuz konumundan düşürebilir.
 • Yazılarda anahtar kelime kullanımını her bir paragrafa bir tane olacak şekilde dağıtmalısınız.
 • Başlık ve meta etiketleri için belirlenen karakter sayısına uymalı, açıklayıcı ve yalın anlatımı kullanmalısınız.
 • Blog yazılarınızı başka sayfa ve bloglarla bağlamak, kullanıcı trafiği açısından önemli bir ipucu olur.

Blog Yazılarının SEO Uyumlu Olması İçin Uygulama Basamakları

 • Site içeriğinde blog alanı açmak için WordPress’i tercih edebilirsiniz. İnternette en popüler altyapı olan WordPress, Google tarafından da çok sevilmektedir. WordPress kullanarak, başka bir şey yapmaya gerek kalmadan sıralamalarda üst konuma ulaşabilirsiniz. WordPress’in SEO işlevselliği sayesinde bir adım öne geçebilirsiniz.
 • Başlık kullanımında yaratıcı ve çarpıcı fikirler tercih etmelisiniz. Blog yazılarının SEO uyumlu olması için başlıklar önemli bir unsurdur. Arama motorlarında sitenizin tercih edilirliği genellikle başlıklarınıza göre belirlenmektedir. Başlıkların kesinlikle içerikle ilgili olması ve net ifadeler içermesi gerekmektedir.
 • Blog yazılarının gereksiz ayrıntı ve detaylarla boğulmaması gereklidir. Anlaşılır ve akıcı bir üslupla dilbilgisi kurallarına dikkat ederek yazılması okuyucuların da zevk almasını sağlayacaktır.
 • Blog sayfanıza organik ziyaretçiler çekebilmenin yolu, sosyal paylaşım ağlarıyla veya en çok ziyaret edilen web siteleriyle bağlantılar kurmaktır. Bunun için kullanıcıların nerelerde vakit geçirdiğini bilmek ve sürekli takip etmek gerekiyor.

BLOG yazıları için SEO önerileri konusunda sizler için en iyi şekilde bilgi vermeye çalıştık. Aranma hacmi yüksek kelimeler için backlink çalışması yapmak da son derece önemli. Bu konuda backlink paketleri ile destek alabilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim