SEO

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Youtube Seo nasıl yapılır? Bu soru özellikle Youtube ile yeni tanışan, aktif olarak kanalı olan veya yeni kanal kurmuş çok sayıda kişi tarafından sorulmaktadır. İnternet ortamının en çok kullanılan ve en büyük arama motoru hiç şüphesiz ki Google’dır. Bu dünya devinin ardında neredeyse Google ile başa çıkabilecek bir arama motoru daha var: Youtube. Her ne kadar video içerik platformu da olsa Youtube bugün Google’dan sonra gelen en büyük arama motorlarından biridir. Elbette ki arama motoru denince ilk akla gelen SEO optimizasyonu, Youtube’da belirli bir kitleye ve görüntülenme sayısına ulaşabilmek adına atılması gereken en önemli adımlardan bir tanesi.

Youtube SEO Nedir?

Youtube SEO çalışması, içeriklerinizin hedef kitlenize ulaştırabilmeniz, abone ve tıklanma sayınızı artırabilmeniz için yapılan bir optimizasyondur. Kanalınız için SEO temel olarak başlık ve açıklamada anahtar kelimelerin kullanımıdır. Sadece başlık ve açıklama ile kalmayıp yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha etkin bir Youtube SEO çalışmasını daha detaylı olarak anlatacağız.

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Tam olarak Youtube seo nasıl yapılır? Sorusuna, şu ve şu adımları izlemeniz gerekiyor. Şeklinde kısa bir cevap verebilmemiz mümkün değil. İstikrarlı bir şekilde belirli adımları uygulamanız gerekmektedir. İlgili adımları tamamlamanız ve her şeyi doğru bir şekilde yapmanız kanalınızı büyütmeniz için önemli bir faktör olacaktır. Bu da sizleri uzun vadede daha yüksek kazanca ulaştırır. Gelin Youtube seonun nasıl yapıldığını birlikte inceleyelim.

Youtube Seo Nasıl Yapılır?

Hedeflerinizi Belirleyin

İşe öncelikle videonuzun konusunu belirlemekle başlayın. Videonuz hazır olduğunda hedef kitlenizi ve hedef izlenme sayınızı belirlemeniz gerekmektedir. Fikir edinmek amacıyla videonuza benzer içeriklere göz gezdirin, izlenme sayılarına bakın, hedeflerinizi oluşturun ve anahtar kelimenizi belirleyin.

Videolarınız için Doğru Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması için yararlanabileceğiniz en iyi kaynak yine Youtube arama motoru olacaktır. Videonuzun içeriğine yönelik uygun olduğunu düşündüğünüz en iyi kelimeleri Youtube’da aratın. Youtube arama önerisi sayesinde Youtube kullanıcıların videonuza yönelik en çok arama yaptığı kelimeleri görebilirsiniz.

Amacınız daha çok görüntülenme almak olduğundan anahtar kelimenizi Google’da aratarak aranma hacmine dikkat etmeniz gerekecektir. Anahtar kelimenizin yüksek aranma hacmine sahip olmasına özen göstermelisiniz. Google arama hacmi için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanabilirsiniz.

Video Başlıklarını Optimize Edin

Oluşturacağınız video başlığı videonuzun kimliği olacaktır. İşin püf noktası anahtar kelimenizin video başlığında geçmesi gerektiğidir. Ancak izleyici kitlesinin ilgisini çekecek kelimeler barındırması da başlık optimizasyonunda dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Uzun video başlıkları izleyicinin dikkatini genellikle çekmez. Bu nedenle başlıkların en fazla 50 karakterden oluşmasına dikkat etmelisiniz.

Youtube Video Açıklaması Nasıl Olmalıdır?

Video açıklaması en önemli noktalardan biridir. Çünkü bu kısım hem Google ve Youtube hem de kullanıcılar için büyük önem arz etmektedir. Öncelikle Youtube ve Google, video açıklamanızı kullanarak içeriğinizi olabilecek en iyi noktada öneriler olarak sunacaktır. Youtube kullanıcıları için açıklamanın önemi ise video hakkında kısa bir bilgi ile etkileyici bir profil çizmektir.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise anahtar kelimenizin açıklamanın ilk 120 karakterde geçmesi olacaktır. Zira Youtube, açıklamanızın ilk 120 karakterini başlık altında göstermektedir. Ancak dikkat etmeniz gereken konu anahtar kelime sayısını dozunda kullanmanızdır. Gereksiz ve fazla anahtar kelime kullanımı videonuz için istenmeyen bir etki bırakır. Çünkü bu durum algoritmalara aykırıdır. Bunun yanı sıra açıklamanın en az 250 kelime olmasına özen gösterin.

Kaliteli İçerik Üretin

Youtube SEO nasıl yapılır? Sorusunun bir diğer cevabı da kaliteli içerik üretmektir. Youtube’da belirli bir izleyici kitlesine ulaşabilmek ve sürdürebilirliği sağlamak için videolarınızın kaliteli, etkileyici ve izleyiciyi sıkmayan bir yapıda olması gerekir. Çoğu Youtube kullanıcısı videonun ilk birkaç dakikasında içerikte kalıp kalmama kararını verir. Bu nedenle videonuzun tamamının izlenmesine yönelik teşviklerde bulunmanız gerekir. Youtube algoritmaları tamamı izlenen içerikleri öneriler kısmına taşır ve üst sıralarda gösterir.

Etiketlerinizi Belirleyin

Etiketleriniz ile Youtube ve kullanıcıları yönlendirebilirsiniz. Etiketlerinizi seçerken videonuz ile alakalı kelimeler dışında farklı kelimeler seçmemeye özen gösterin. Ayrıca aynı kelimeleri etiket olarak seçmeniz spam olarak algılanır ve videonuzun aramalarda üst sıralarda çıkmasına engel olur. Etiketlerinizi belirlerken anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz. Sizinle aynı içerikleri yayınlayan farklı kullanıcıların etiketlerini görüntülemek için farklı eklentiler kullanarak fikir edinebilirsiniz.

Youtube Seo Çalışmaları

Daha Fazla Yorum Daha Fazla Etkileşim

Yüksek yorum sayısı, videonuzun aramalarda üst sıralara çıkabilmesi için sağlanması gereken kriterlerden biridir. Yorum sayısını artırmak için abone ve izleyicilerinizden videonuza yorum yapmalarını isteyin. Bunun yanı sıra yapılan yorumlara cevap vermeniz etkileşimi daha fazla artıracaktır. Yorumlarda soru cevap yapmanız ise yorum sayısını artırmada kullanabileceğiniz diğer yöntemdir.

Aboneleriniz Videolarınızı Üst Sıralara Taşıyacaktır

Sizin gibi Youtube’un amacı da bu platformdan bir gelir elde etmek. Youtube bunun için sizlere muhtaç. Ancak bu ortamda rekabet oldukça güçlü. Elbette ki Youtube, gelişmiş algoritmalar ile en çok izlenen videoları üst sıralara taşıyacaktır. Bunun için iyi bir başlık, iyi bir açıklama ve tabii ki abone sayısı oldukça önemlidir. Abone sayısının artması, Youtube tarafından daha fazla izlenme potansiyeline sahip videolar kategorisine girmenizi sağlayacaktır. Bu durum ise sizi diğer rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca aboneleriniz yeni içerikleri düzeni olarak takip etme imkanını da bulacaktır.

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

Youtube SEO’nun etkinliğini artırmak için yapabileceğiniz diğer bir yol ise videonuzu tüm sosyal medya platformlarınızda paylaşmanız olacaktır. Videolarınızı Facebook’ta paylaşmanız hem etkileşim sağlayacak hem de trafiğinizi artıracaktır. Ayrıca Facebook yanında Instagram, Linkedin, Twitter ve daha pek çok platformda videolarınızı paylaşmanız da görüntülenme sayınızı 2 katına çıkaracaktır.

Kanalınıza Yatırım Yapın

İyi bir grafiker, video editörü bulun. Videolarınızın giriş kısmı için intro yaptırın. Bu sayede abonelerinizin daha fazla dikkatini çekebilirsiniz. Bu durum, izlenme sayınızın artmasına yardımcı olacaktır. Kanalınıza mantıklı yatırım yapmanız, daha geniş kitle tarafından izlenmenize yardımcı olur.

Sonuç Olarak

Tüm işlemleri tamamlamanız ardından sonuç olarak, zamanla kanalınızın daha da iyileştiğini görürsünüz. Çok sayıda kişi Youtube kanalını daha fazla gelir elde edebilmek için geliştirir. Gelirin artabilmesi için SEO çalışmaları oldukça önemli bir konudur. Kanalınızı Youtube SEO algoritmalarına uygun hale getirirseniz zamanla daha fazla kazanırsınız. Tabi içeriklerinizin kaliteli olması da son derece önemli.

Youtube SEO nasıl yapılır? Youtube kanalının etkileşimini, yorum, beğeni ve izlenme sayısını arttırmak için yapılması gerekenler neler? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Ayrıca backlink paketleri de kanalınızın otoritesinin artmasına katkı sağlayar.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim