SEO

Sıfırıncı Sıra: Featured Snippet Nedir? Nasıl Yapılır?

Sıfırıncı Sıra: Featured Snippet Nedir? Nasıl Yapılır?

Sıfırıncı sıra: Featured snippet nedir? Nasıl yapılır? Snippet, SERP olarak adlandırılan arama motoru sonuç sayfasında yer alan tüm arama sonuçlarına denir. Google arama motorunda arama yapan bir kullanıcının sayfasında sıralanan tüm sonuçlar birer snippet’dır. Snippet rich ve featured olarak iki sınıfa ayrılabilir. Rich snippet ile arama motorlarında yer almak kolay olsa da futured snippet ile sayfada yer edinebilmek oldukça zorlu aşamaları getirir. Bu yazımızda featured snippet’ın ne olduğundan ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Featured Snippet Nedir?

Featured snippet kısa bir anlatımla kullanıcının sorgusuna yönelik en alakalı ve en hızlı ulaşılabilir içeriği genellikle listelenmiş şekilde barındıran sayfaların Google arama motorunda sıfırıncı sırada çıkması durumudur. Featured snippet, sorgulamaya cevap niteliğinde içeriğin bir kısmının snipped alanında yayımlanmasına olanak tanıyan, kutucuk şeklinde bir alandır. Position zero olarak da bilinen featured snippet, kullanıcıya aradığı içeriği kolayca sunan ve web sitesinin SEO’suna büyük ölçüde katkı sağlayan bir bölümdür.

Featured snippet’ların birkaç yöntemi bulunur. Genellikle ‘nedir?’ sorgusuna yanıt olarak kullanılan paragraf snippet, ilgili sorguda cevaba odaklanan paragrafı snipped alanında gösterir. Öte yandan ‘nasıl yapılır?’ şeklinde sorgulamalara yönelik video snippet ise ilgili sorguya yönelik videonun yer almasına olanak tanır. Aramalarda en çok ön plana çıkan liste veya sıralı/sırasız snippet ise sorguya yönelik cevabın listelenmiş halini barındıran bölümü snippet alanında gösterilmesidir.

Featured Snippet Nasıl Yapılır?

Featured Snippet aslında yapılmaktan ziyade kazanılır. Featured snippet kazanabilmek yani sıfırıncı sıraya yükselebilmek için uygulanması gereken yöntemler vardır. Sıfırıncı sıralamaya yükselebilmek her ne kadar zor gibi görünse de doğru bir çalışma ve doğru stratejiler sayesinde başarılabilir.

Ziyaretçilerinizin Bakış Açısına Sahip Olun

Sayfanızdaki herhangi bir içeriğin featured snippet ile listelenmesini istiyorsanız ziyaretçilerinizin bakış açısı ile düşünmeniz gerektiğini unutmayın. Zira Google, onların bakış açısında göre algoritmalarını geliştirmekte. Sorgulamaların yapılacağı kelimelere göre anahtar kelimelerinizi belirlemeniz işin başlangıcı olacaktır. Çünkü içeriğinizi ziyaretçilerinize görünür hale getirebilmeniz için doğru anahtar kelime seçimi yapmalısınız.

  • Ne?
  • Nedir?
  • Kimdir?
  • Nasıl Yapılır?

Yukarıda listelenmiş kelimeler ile belirlenecek anahtar kelimeler ve doğru hazırlanmış bir içerik ile yapılan aramalarda sıfırıncı sıraya yükselebilmek mümkündür. Bu sorgulara yönelik vereceğiniz cevapların Google ve ziyaretçilerinizi tatmin eder düzeyde bilgi içerikli olduğuna dikkat etmelisiniz. Google en iyi cevaba sahip sayfayı featured snippet alanında yayımlayacaktır.

Featured Snippet Kazanan Siteleri İnceleyin

Featured snippet alanında yer alan web sitelerini incelemeniz, sizin de bu alanda yer edinebilmeniz için gerekli bilgilere erişebilmenize imkan tanıyacaktır. Bu alanda yer alan içerikleri dikkatlice inceleyin. Genellikle fazla görsel barındıran ve en iyi cevabı içeren web sitelerin sayfaları bu alanda yer alır. Web sitenizi optimize edin ve görsel ögelerinizi artırın.

Web sitenizin mobil uyumlu olmasına özen gösterin. Birçok kullanıcı sorgulamalarını mobil aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki Google arama motorunun her 10 kullanıcısından 8’i aramalarını mobil üzerinden yapmakta. Kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmak isteyen Google haliyle mobil uyumu yüksek ve kaliteli olan web site sayfalarının featured snippet kazanmalarına imkan tanır. Bu nedenle web sitenizin mobil uyumlu olması Google nezdinde oldukça önemlidir.

Video İçeriklerinizi Optimize Edin

Yapılan aramaların büyük bir bölümü ‘nasıl yapılır?’ sorgulamalarıdır. Bu sorgulamalara en iyi yanıtı veren içerikler ise videolardır. Kullanıcılar bir şeyi uygulamalı olarak görmeyi isterler. Bu nedenle Google’ın listeli ve paragraf snippetlardan sonra en çok yer verdiği snippetlar Youtube’da yayımlanan videolar olacaktır. Zira pek çok kullanıcının, hızlı ve daha akıcı olmasının yanı sıra daha kolay uygulanabilirliği açısından videoları tercih etme olasılığı daha da yüksektir.

Liste Barındıran İçeriklerinizi Optimize Edin

Google, kullanıcıların sorgularına cevap niteliğinde olan sıralı veya sırasız listelere featured snippet alanında yer vermeye büyük oranda yatkındır. Bu tarz içeriklerinizi yayımlarken anahtar kelime seçimine dikkat etmeli ve kullanıcı arama niyetine yönelik bir içerik hazırlamış olmaya özen göstermelisiniz.

Featured Snippet Avantajları Nelerdir?

Bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralaması o web sitesinin tercih edilir olmasıyla yakından ilişkilidir. Featured snippet, zirveye oynayanların yeri olarak her web sitesinin yer almak istediği bir sıralamadır. Featured snippet kazanmanın önemi ise oldukça büyüktür.

  • Featured snippet’ta yer almak bir web sitesinin prestijinin doğrudan artmasını sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Google, bir web sitesine sıfırıncı sırada yer veriyor ise kullanıcıların nezdinde o site oldukça güvenilirdir.
  • Featured snippet kazanan bir web sitesinin tanınırlığı artar. En iyi cevabı en iyi içerikle sunan bir web sitesi, her ilgili sorgulamada tıklanacaktır ve bu durum web sitesinin tanınırlığını artıracaktır.
  • Featured Snippet için ayrılmış bu alan özel bir alandır ve sitenin tıklanma sayısını ve organik trafiğini büyük ölçüde artırır. Bu sayede markanız pek çok kullanıcı tarafından benimsenir.

Google Sıfırıncı sıra: Featured snippet nedir? Nasıl yapılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Sıfırıncı sıra, domain otoritesi yüksek olan sitelerde daha gözlemlenir bir durum. Domain otoritesi için ise kaliteli backlink paketleri çalışmalarından faydalanabilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim