Genel

Clickbait Nedir? Neden Yapılır?

Clickbait Nedir? Neden Yapılır?

Clickbait nedir? Neden yapılır? İnternette çok fazla zaman geçirirseniz, er ya da geç sizi cezbedecek başlıklar göreceksiniz. Sizi meraklandırabilirler. Çünkü gerçek olamayacak kadar iyi görünen bilgiler vaat ediyorlar. Ama tıklamadan önce düşünün! Bu makaleler büyük olasılıkla tıklama tuzağı niteliğindedir.

Clickbait Nedir?

Duyguya veya meraka hitap ederek sizi içine çeken yanıltıcı bir başlıktır. Tıkladıktan sonra, makalenin iddia edildiği gibi olmadığını çabucak anlayacaksınız. Başlıkla çok az bağlantılı bilgiler içerir. Daha da kötüsü, güvenilir olmayan kaynaklardan gelen yanlış bilgilerle dolu olur.

Bir web sitesi neden tıklama tuzağı yayınlasın? Bu, reklam verenlerden para kazanma girişimidir. Bir web sitesini ne kadar çok insan ziyaret ederse, reklamlardan o kadar çok para kazanabilir. Bu, web sitesini daha fazla trafik çekmeye motive eder. Ve bu her zaman kötü bir şey değildir! Birçok kişi, daha fazla kişinin ziyaret etmesi için web sitelerinde kaliteli içerik yayınlamak için de çok çalışır.

Clickbait Sahte Haberleri Yayar Mı?

Ancak, tıklama tuzağı yayınlayan siteler, makalelerinin kalitesini önemsemez. Peşinde oldukları tek şey tıklama. Bu yüzden insanları tıklamaları için kandırmak için sansasyonel başlıklar yazıyorlar. Kullanıcıları sitelerine yönlendirdikten sonra, burada kalmaları veya geri dönmeleri umurlarında olmaz. Bu nedenle tıklama tuzağı makaleleri genellikle güvenilmezdir ve iyi yazılmaz.

Daha da kötüsü, tıklama tuzağı sahte haberlerin yayılmasına yardımcı olur. İnsanlar kendilerini heyecanlandıran veya ilgilendiren bir başlık gördüklerinde, muhtemelen bunu sosyal medyada paylaşırlar. Makaleyi okuyabilir ve yanlış bilgi içerdiğinin farkına varmaz. Bazıları makaleyi tıklayıp okumayabilir bile. Başlığın ne dediğine inanırlar ve bunu başkalarıyla paylaşmak isterler. Bu, tıklama tuzağının yanlış bilgi taşıyarak uzaklara gitmesine izin verir.

Clickbait Neden Yapılır?

Genel olarak site sahipleri, ziyaretçilerin sitede daha fazla zaman geçirmesi için Clickbait içerik yayınlamaktadır. Ziyaretçi, doğru içeriğe ilgili sayfada ulaşabilmek için çaba sarf ederken, bunların tamamı site sahibinin işine yarar. Ziyaretçilerin mevcut oturum sürelerinin fazla olmasının SEO ‘ya katkısı olabilmektedir. Ayrıca reklamlar bu durumda daha fazla dikkat çeker. Tüm bunların sonucunda da site sahibi daha fazla kazanır.

Clickbait’i Nasıl Önleyebilirim?

Çevrimiçi tıklama tuzağından nasıl kaçınabilirsiniz? Her zaman tıklamadan önce bir kere daha düşünmeniz gerekir. Bu makale, kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyor mu? O zaman muhtemelen öyledir. Sizi şok etmek için tasarlanmış başlıklara tıklamamak da yararlı Duyguya hitap eden başlıkları tıklamayarak kendinize çok fazla zaman kazandıracaksınız.

Tıklamadan önce herhangi bir bağlantının üzerine gelmek de önemlidir. Bu, bağlantının sizi nereye götüreceğini görmenizi sağlayacaktır. Çok sayıda tıklama tuzağı zararsız olsa da, bazı başlıklar sizi tehlikeli sitelere götürür. Asla şüpheli bir bağlantıya tıklamayın.

Son olarak, arkadaşlarınızın ve aile üyelerinizin tıklama tuzağından kaçınmayı öğrenmelerine yardımcı olun. Bu makaleler, yetişkinler dahil herkesi bir şekilde uğraştırır. Başkalarının sansasyonel başlıklardan uzak durmasına yardımcı olmak için bugün burada öğrendiklerinizi onlarla paylaşın. Ayrıca, birçok sosyal medya platformunun sahte haberleri bildirme seçeneğine sahip olduğunu unutmayın.

Hiç tıklama tuzağına düştünüz mü? Çoğu insan öyle ya da böyle bu tarz kandırmacalara maruz kalmıştır. Sonuçta, bu başlıkların yapması gereken şey bu! Tıklamadan önce düşünmeyi unutmayın; gelecekte rahatsız edici tıklama tuzağı makalelerinden kaçınmanız daha olasıdır.

Clickbait nedir? Neden yapılır? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim