SEO

Wp Super Cache Kurulumu ve Ayarları

Wp Super Cache Kurulumu ve Ayarları nasıl yapılır?

Wp super cache kurulumu ve ayarları nasıl yapılır? WordPress tabanlı bir internet sitesine sahip olduktan sonra yapmanız gereken ilk şeylerden birisi de kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmak için site hızınızı optimize etmektir. WordPress dünyasında da bu işlemi yapmak için oldukça işinize yarayacak cache yani önbellekleme eklentileri bulunmaktadır. Bu gibi faydalı eklentiler, site açılış hızını olumlu olarak etkileyebilir. Bu durumun seo konusunda yararı olabilmektedir.

Sizlere bu yazımızda bu cache eklentilerinden biri olan WP Super Cache Kurulumu ve Ayarları hakkında bilgiler vererek sitenizi en ideal bir şekilde nasıl optimize edeceğinizi anlatmaya çalışacağız. Wp cache ile sitenizi hızlandırmanız mümkün. Gelin hep birlikte WP Super Cache Kurulum ve Ayarlarını inceleyelim.

Wp Super Cache Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

Wp super cache en sık kullanılan işlevsel eklentiler arasında yer almaktadır. Peki wp super cache kurulumu ve ayarları nasıl yapılır? WP Super Cache eklentisini iki şekilde sitenize kolayca kurabilirsiniz. Bunlar;

1. FTP İle Yüklemek

FTP ile eklentiyi kurmak için öncelikle WP Super Cache eklentisini bilgisayarınıza indirmeniz ve arşivden çıkarmanız gerekmektedir. Daha sonra bilgisayarınızda bulunan herhangi bir FTP programı ile sitenize giriş yaptıktan sonra;

public_html > wp-content > plugins bağlantılarını izleyerek indirdiğiniz dosyayı klasör şeklinde buraya yüklemeniz gerekmektedir. Yükleme işlemi yaptıktan sonra yapacağınız tek şey yönetici panelinize girip yüklü eklentiler bölümünden WP Super Cache eklentisini aktif etmek olacaktır.

2. Eklenti Kütüphanesinden Yüklemek

FTP ile bu eklenti yüklenebilse de bu işlemi WordPress eklenti kütüphanesinden yapmak daha kolaydır. Bunun için;

Yönetici Paneli > Eklentiler > Yeni ekle adımlarını takip ederek arama bölümüne WP Super Cache yazmanız ve eklentiyi kurup etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Wp super cache kurulum anlatımı

WP Super Cache eklentimizi kolay ve hızlı bir şekilde kurduktan şimdi sitemizi optimize etmek için ayarlara geçiyoruz.

WP Super Cache Ayarları

Rehberimizin bu bölümünde sizlere kurduğumuz bu eklentinin ayarlarının nasıl olması gerektiğini temel bir şekilde anlatacağız. Yapacağımız bu ayarlar kullanılan tema ve eklentilere göre siteden siteye farklılık gösterebileceği için bazı ayarlarda en ideali bulmak için kendiniz de deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz.

Eklenti ayarlarını yapmak için Yönetici Paneli > Ayarlar > WP Super Cache bağlantısını takip ediyoruz.

Eklenti anasayfasına girdiğimiz zaman karşımıza ayarları yapabilmemiz için “Kolay, Gelişmiş, CDN, İçerik, Önyükleme, Eklentiler, Hata Ayıklama” adlarıyla yedi farklı sekme çıkıyor. Gelin sırasıyla bunları inceleyelim.

KOLAY

Wp Super Cache Kurulumu ve Ayarları

Önbellekleme: WP Super Cache eklentisinin çalışması ve önbellekleme işlemini yapabilmesi için bu özelliği aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Bu özelliği aktif ettiğiniz zaman eklenti;

  • Basit önbellekleme işlemi yapacaktır.
  • Önbelleği yeniden oluşturma işlemi yapacaktır.
  • Oturum açan kişileri önbelleklemeden muaf tutacaktır.
  • 30 dakikalık önbellek ömrü ile 10 dakikada bir çöp toplama işlemi yapacaktır.

Eklentinin sağlayacağı bu temel ayarları dilerseniz gelişmiş ayarlar bölümünden değiştirebilirsiniz.

Önbelleğe Alınan Sayfaları Sil: Daha önceden önbelleğe alınarak sunucunuzda saklanan dosyaların temizlenmesini sağlar.

Tavsiye Edilen Bağlantılar ve Eklentiler: Site optimizasyon işlemi farklı adımlardan oluştuğu için burada yer alan tavsiye eklentileri de inceleyebilir ve dilerseniz kullanabilirsiniz.

GELİŞMİŞ

Önbellekleme: Eklentimizin çalışmasını sağlayacak bu seçeneğin aktif olması gerekmektedir.

Cache Delivery Method: Burada karşımıza “Simple – Basit” ve “Expert – Uzman” olmak üzere iki seçenek çıkıyor. Biz basit ve temel ayarları yapacağımız için Simple olarak seçiyoruz. Expert yani uzman ayarlar dosyalarda değişiklik gerektirebileceği için yeterli bilginiz yoksa önermiyoruz.

Disable caching for logged in visitors: Sitenizde üyelik sistemi bulunuyorsa giriş yapan kullanıcılar önbellekleme işleminden muaf tutulur.

Don’t Cache Pages With GET Parameters: Kullanıcılar arası farklılık gösteren sayfalar için önbellekleme yapılmaz. Reklam servisleri kullanıyorsanız bu özellik aktif olmalıdır.

Sayfalar Daha Hızlı Yüklensin Diye Sayfaları Sıkıştır: Bu seçenek yeni nesil sıkıştırma teknolojisi olan GZIP’i aktif ederek hızınızı artırmaya yardımcı olur.

Önbellek Yenileme: Siteniz için yeni bir önbellek dosyası oluşturulurken ziyaretçilerinize eski önbellek gösterilir.

304 Browser caching: Yeni bir içerik eklendiği zaman kullanıcıların tarayıcılarında bulunan önbellek kontrol edilir ve eski ise yenisiyle değiştirilir.

Make knows users anonymous so they’re served supercached static files: Bilinen kullanıcılar anonim hale getirilerek onlara önbelleğe alınmış statik sayfalar sunulur.

Enable Dynamic Caching: Sitenizde yer alan değişken içeriklerin önbelleklenmesini sağlar.

Mobile device support: Sitenizin mobil sürümünün önbelleklenmesini sağlar.

Remove UTF8/blog charset: Sitenizde karakter hataları ile karşılaşırsanız bu özelliği aktif edebilirsiniz.

Clear all cache files when a post or page is published or updated: Herhangi bir içeriğinizi güncellediğinizde yada yeni bir içerik yayınladığınızda tüm önbelleği siler.

Fazladan anasayfa kontrolü: Yeni içeriklerinizin anasayfanızda görünmesini sağlamak için bu özelliği aktif edebilirsiniz.

Sadece yorum yapıldığında sayfayı güncelle: İçeriğinize bir yorum geldiği zaman önbelleğe alınmış sayfayı yenileyerek içeriğinizi yeniden günceller.

Late init. Display cached files after WordPress has loaded: Dinamik içeriklerinizde oluşabilecek olası hataların giderilmesini sağlar.

Cache Timeout: Eklenti kurulduğunda bu değer “1800” saniye olarak gelecektir. Bu varsayılan değeri “3600” saniye yapmanız gerekmektedir. Sunucunuza fazla yük binmemesi için önerilen değer bu rakamdır.

Burada yer alan seçeneklerden istediğiniz seçerek ilgili alanlarda önbellekleme işleminin devre dışı bırakılmasını sağlayabilirsiniz. Önerilen ayarlar yukarıdaki gibidir, dilerseniz değişiklikler yapabilirsiniz.

Wp Super Cache CDN Ayarları

Kullandığınız bir CDN hizmeti varsa WP Super Cache ile bu hizmeti bu alandan kolay bir şekilde entegre edebilirsiniz. CDN olarak CloudFlare kullanıyorsanız herhangi bir değişiklik yada ayar yapmanıza gerek yoktur.

İÇERİK

Bu alanda WP Super Cache’nin yaptığı önbellekleme işleminin verilerini görebilir, süresi dolan yada tüm önbelleği silebilir yeniden oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Wp Super Cache Önyükleme

Önyükleme Wp Supercache

WP Super Cache tarafından önbelleğe alınmış sayfalarınızın belirli bir zaman diliminde temizlenip tekrar önbelleğe alınmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ilgili seçeneği de aktif etmeyi unutmayın.

EKLENTİLER

Super cache ayarları

Jetpack ve WPTouch gibi eklentileri kullanmıyorsanız bu alanda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

HATA AYIKLAMA

Hata ayıklama

Bu alanda yer alan ayarlarda herhangi bir hata olmaması durumunda değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Bu alan karşılaşılan hataların belirlenmesi ve düzeltilmesi için kullanılmaktadır.

Wp super cache kurulumu ve ayarları ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu rehber ile sitenizi ideal bir düzeyde kolayca optimize edebilirsiniz. Bu rehber ile ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz noktaları da bizlere yorumlar üzerinden iletebilirsiniz.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir