SEO

Kullanıcı Etkileşimi Nedir? Nasıl Artar?

Kullanıcı Etkileşimi Nedir? Nasıl Artar?

Kullanıcı etkileşimi nedir? Nasıl artar? Bugün dijital ortamda daha görünür bir hale gelebilme, hit kazanma ve tıklanma oranlarını artırma amaçlı pek çok yöntem kullanılıyor. Bunlardan biri de elbette kullanıcı etkileşimi. Halihazırda en çok kullanılan arama motoru olan Google, farklı algoritmalar ile web sitelerini inceleyerek kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak ister. Bu nedenle site içeriğini analiz ederek kullanıcının hedefine ulaşmasını sağlar. Kullanıcıları hedefine ulaştıramayan web siteleri Google’ın gözünde arka plana itilir ve arama sonuçlarında üst sıralara yükselmesini engeller. Kullanıcı etkileşimini artırmanın önemi de bu noktada belli olmaktadır.

Kullanıcı Etkileşimi Nedir?

Gelelim asıl sorumuzun cevabına. Kullanıcı etkileşimi nedir? Kullanıcı etkileşimi en kaba tabirle kullanıcının siteniz ile olan deneyimini betimler. Ziyaretçinin web sitenizde daha fazla vakit geçirmesi, hedeflediği bilgiye ve daha fazlasına ulaşabilmesi bir bakıma kullanıcı etkileşiminin değerini gösterir. Ziyaretçilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmenizin sizlere çok sayıda katkısı olmaktadır. Hizmet veya ürün satış sektöründe yer alıyorsanız bu sayede siteye yapan kişilerin sizlere ulaşma imkanı artar. Bu da ürün ve hizmet satışınıza yansır. Bu yüzden kullanıcı etkileşimi önemli konudur.

Kullanıcı Etkileşimi Nelerden Etkilenir?

Kullanıcı etkileşimi bazı faktörlerden etkileniyor. Bunu ölçmek için birtakım yöntemler izleyebilirsiniz.

Tıklanma oranınızı inceleyin. Bu oran siteniz hakkında sizlere birçok bilgi sunacaktır. Kullanıcı etkileşimini yükselttiğiniz zaman tıklanma oranlarında gözle görülür bir artış olması kaçınılmazdır. Google Search Console ile tıklanma oranınızı gözden geçirin ve ziyaretçileri sayfanıza çekebilmek adına SEO projelerine ağırlık verin.

Tıklanma oranınız fazla olabilir. Ancak ziyaretçilerin web sitenizde kalma oranı düşükse eksik unsurlar var demektir. Web sitenizde kalma oranını yükseltin. Eğer web sitenizi geliştirmek için farklı projeler yürütüyor ve bunun üzerinde çalışıyor iseniz bu oranın zamanla artmasını beklemelisiniz. Ancak değişiklik yoksa yöntemlerinizi gözden geçirmelisiniz. İçeriklerinizi iyileştirin ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

Web siteniz gelişen ve sürekli güncellenen bir yapıda ise sitenizi ziyarete gelen yeni kullanıcıların olması gerekir. Yeni ziyaretçilerin sitenizi ziyaret edip etmediğini, geri gelen ziyaretçilerle yeni gelen ziyaretçilerin oranını takip etmelisiniz. Yeni ziyaretçi her zaman için siteniz açısından olumlu bir göstergedir. Ancak geri gelen ziyaretçiyle yeni ziyaretçi oranlarının arasındaki makas açılmamalıdır. Zira her yeni gelen ziyaretçinin geri gelmesi beklenir.

Kullanıcı Etkileşimi Nasıl Artar?

Kullanıcı etkileşimini yükseltme, sizlere uzun vadede daha fazla müşteri veya ziyaretçi olarak geri döner. Güçlü bir markaya sahip olabilme adına atacağınız adımların çoğu kullanıcının siteniz ile olan deneyiminden geçecektir. Bu nedenle kullanıcı etkileşimi artırmak için harekete geçin. Ve aramalarda üst sıralara yükselebilmek için çalışmalar yapın. Şimdi gelin hep beraber kullanıcı etkileşimini yükseltmenin yollarını arayalım.

Web Sitenizi Hızlandırın

Herkesin zamanı değerlidir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların da öyle. Yaşadığımız çağda birçok insan bilgiye hemen ulaşma çabası içerisine girer. Kullanıcı vaktinin boşa harcandığını hissettiğinde bulunduğu ortamı hemen terk etme eğilimindedir. Bu nedenle web sitesinin hızı oldukça önemlidir. Ziyaretçinin başka web sitesine yönelmesini engellemenin ilk yollarından biridir. Sayfaları yavaş yüklenen bir site ziyaretçinin deneyimini olumsuz yönde etkiler.

Web Sitenizi Daha Kullanışlı Bir Hale Getirin

Web sitenizin güncel olduğundan ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olun. Sitenizde kolay gezinebilme, aranılan içeriğe hemen ulaşabilme adına web sitenizi oldukça kolay bir tasarıma sahip olacak şekilde yeniden yapılandırın. Çünkü ziyaretçiler aradıklarına hemen ulaşmak isteyeceklerdir. Gezinme çubuğunu basit tutun.

Potansiyel Ziyaretçilerinizi Anlayın

Her girişim bir hedef kitlesine hitap eder. Siz de bu yola girdiğinizde aklınızda bir hedef kitleniz vardır ve bu kitleye yönelik etkileşimler gerçekleştirirsiniz. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler hazırlayın. Ancak her ziyaretçinin farklı olduğunu unutmayın, içeriklerinizi zenginleştirin. Görsel doneler kullanın, videolarla içeriğinizi destekleyin. Her ziyaretçi bilgiyi farklı şekilde tüketir. Ziyaretçilerinizi iyi analiz edin ve onları anlayın.

Ziyaretçilerinizle Doğrudan İletişime Geçin

Bir hizmet, ürün satıyor iseniz sizi ziyaretçi ve potansiyel müşterinizle aranızda bir köprü oluşturacak uygulamalara yönelin. Canlı sohbet özelliği kullanarak ziyaretçileriniz ile iletişime geçmeniz daha fazla satış ve daha iyi bir izlenim anlamına gelir. Bu, ziyaretçilerin sizin tarafınızdan önemsendiğini gösterir ve onlara kendini değerli hissettirir. İmkanınız var ise ziyaretçilerinizi alanında uzman bir kişi ile iletişime geçirin. Eğer böyle bir seçeneğiniz yoksa canlı sohbet botlarını da kullanabilirsiniz.

İlgi Çekici İçeriklerle Ziyaretçileri Sitenize Çekin

İçerikler, web sitenize ziyaretçi çekebilmeniz için en kolay yöntemleri uygulamanızı sağlar. Kaliteli içerikler sitenizin değerini artırır. İçerikleri hazırlarken mutlaka bir SEO uzmanı ile çalışın. Doğru SEO uygulamaları ile web sitenizi arama motorlarında üst sıraya yükseltebilirsiniz.

İçeriklerinizi kolay okunabilen, yazım hatalarından arındırılmış, başlıklara gereken önemin atfedildiği bir hale getirin. İçeriklerde tekrara düşmeyin, özgün makaleleri sitenizde yayımlayın. Hedef kitlenizin ihtiyaçları doğrultusunda güncel içerikler hazırlayın ve eski içeriklerinizi mutlaka güncelleyin.

Kullanıcı Etkileşimi İçin İç Linkleme Yapın

Kullanıcı etkileşimini arttırmanın yollarından bir tanesi de iç linkleme yapmak. Birbirine benzer konulara iç linkleme yöntemi ile bağlantı verebilirsiniz. Bu sayede ziyaretçileriniz sayfanızdan kısa sürede çıkmak yerine, dikkatini çeken bağlantılara tıklayarak sitenizde dolaşmaya devam eder.

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
× Whatsapp İletişim