Google URL kaldırma aracı nedir? Bu araç, adından da anlaşılabileceği gibi, Google ‘da görünmesini istemediğiniz sitenize ait indexleri kaldırmanıza yaramakta. Basit bir şekilde dilediğiniz url veya url uzantılarının tamamını kaldırabilmeniz için Googl’a istek gönderebiliyorsunuz. Göndermiş olduğunuz istek veya istekler bir süre sonra Google tarafından işleniyor. Ve dilediğiniz uzantı ya da uzantılar Google’dan kaldırılıyor.

Google URL Kaldırma Aracı

Bir SEO’cunun en iyi bilmesi gereken araçlardan birinin Google Webmaster Tools olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sitenizin Google aramalarını etkileyen yönlerine tamamıyla hakim olabilmek için Webmaster Tools’u verimli ve etkin kullanmak gerekmektedir. Sitenizin SEO sağlığıyla alakalı birçok şey seçenek sunan bu araçta, menüde bulamayıp ancak arattığınızda bulabildiğiniz özellikler de vardır.

Bunlardan biri “Google URL Removals on 3rd party websites” olarak geçen, sahibi ya da webmasterı olmadığınız 3. parti sitelerdeki URL’leri (veya belli bir URL’deki içeriği) arama sonuçlarından kaldırmaya yarayan Google URL kaldırma aracıdır.

Google, webmasterların bu aracı şu sebeplerle kullanmasını beklemektedir:

  • HTTP yönlendirme hatası veren sayfa
  • Robots.txt ile engellenmiş bir sayfa
  • Noindex meta tag ile engellenmiş bir sayfa
  • Cachelenmiş sayfa ile canlıda olan sayfadaki içerik değişikliği

Kendi siteniz ile alakalı olmayan bu araç, aslında dolaylı yoldan sizin siteniz ile de alakalıdır. Google arama sonuçlarından sitenize tıklayan ama sayfayı açamayan ya da farklı bir içerik ile karşılaşan kullanıcılar, sizin sitenizi bu aracı kullanarak şikayet edebileceklerdir. Bu da sizin SEO gücünüz bakımından negatif bir işaret olacaktır.

Google URL kaldırma aracına şu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.google.com/webmasters/tools/removals

Author

Aykut Aydın

Seo, Backlink konularında Türkiye geneline yönelik hizmetler sunmaktayım. R10, Wmaraci gibi Türkiye'nin en büyük platformları aracılığıyla, "Backlinkim" kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ara
× Whatsapp İletişim